Ten krzew ma śliczne kolory i jest dziecinnie prosty w uprawie. Idealny na każdą działkę i do ogrodu

Jeśli szukasz ozdobnego krzewu na swoją działkę, to berberys jest jednym z najlepszych wyborów. Dlaczego? Wygląda bardzo dekoracyjnie, a przy tym ma małe wymagania. Zobacz, jak go pielęgnować.

Berberys do ogrodu. Zachwyca swoimi kolorami

Berberys to bardzo ozdobny krzew i warto mieć go w swoim ogrodzie. Wyróżnia się drobnymi listkami, zachwycającymi różnymi barwami. Popularne są berberysy czerwone, ale mogą być też zielone, fioletowe, żółte, pomarańczowe. Jesienią przybierają kolor czerwony. Wytwarzają również żółte kwiaty, którymi są ozdobione w maju i w czerwcu, a na jesieni pojawiają się na nich owoce.

W Polsce najczęściej uprawiany jest berberys Thunberga. Wyrasta do około 1,5 metra, jest gęsto ulistniony, ma czerwone owoce. Ma bardzo wiele odmian. Na taki krzew może zdecydować się nawet początkujący ogrodnik, bo jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Z powodu jego małych wymagań często można go zobaczyć w przestrzeni miejskiej wzdłuż chodników oraz w parkach. 

Czytaj też: Nie tylko ozdoba. Ta roślina odstrasza komary i wydziela relaksujący zapach

Jakie wymagania ma berberys?

Krzew berberys poradzi sobie zarówno w słonecznym, jak i półcienistym miejscu w ogrodzie. Nie ma też dużych wymagań glebowych. Młode rośliny powinny mieć jednak glebę żyzną i przepuszczalną, ale starsze okazy mogą mieć podłoże uboższe, ale o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Jak podlewać berberys? Tuż po posadzeniu trzeba to robić regularnie, aby roślina się zakorzeniła. Później krzew jest już odporny na suszę.

Berberysy nie wymagają nawożenia. Można jednak wzmocnić je dwa razy w roku: wiosną i jesienią, np. kompostem. Powinno się przycinać go wiosną, aby wzmocnić roślinę. W dodatku warto wiedzieć, że berberys to jeden z krzewów, który nadaje się do formowania w różne kształty. W dodatku może posłużyć również jako żywopłot.

Czytaj też: Nie tylko ozdoba. Ta roślina odstrasza komary i wydziela relaksujący zapach

Berberys: sadzenie i rozmnażanie

Berberysy sadzi się w ogrodzie wiosną lub jesienią. Przygotowujemy dołek o szerokości i głębokości 50 cm i wkładamy sadzonkę, a następnie zasypujemy ziemią. Jeśli masz już berberysa w ogrodzie to możesz go również łatwo rozmnożyć.

Najłatwiejszy sposób to podział kęp. Wiosną wykopujesz dorosły krzew i rozdzielasz na części, które następnie sadzisz w nowych miejscach. Nowe berberysy można też wyhodować z sadzonek pędowych. Odcina się wtedy kilkunastocentymetrowe pędy, usuwa się z nich dolne liście, a następnie wsadza do ziemi. 

Sprawdź też: Te sukienki z Reserved to odzwierciedlenie stylu Kate Middleton. Są zwiewne, lekkie i wygodne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.