Ta urokliwa lampka Borewicza była hitem w czasie PRL-u. Teraz jest znowu modna

Moda na design z okresu PRL-u trwa w najlepsze. Mnóstwo osób poszukuje kultowych mebli z tamtego czasu, ale równie cenne są różne dodatki i dekoracje. Obecnie na całym świecie zapanował trend na pewne kultowe lampy stołowe.

W okresie PRL-u powstało wiele aranżacyjnych perełek, które znakomicie przyjęły się nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Przykładem jest fotel Chierowski, albo krzesło druciane Henryka Sztaby, które obecnie przeżywają prawdziwy renesans. Pasjonaci wyszukują stare modele w komisach, ale ruszyła także produkcja na nowo. Projektanci wnętrz przypominają o jeszcze jednym aranżacyjnym hicie: lampce w kształcie grzybka.

Zobacz też: Pamiętaj o tych zasadach przy aranżacji wnętrz, a nieprędko pomyślisz o remoncie. Są niezawodne

O tych projektach warto sobie przypomnieć. Abstrakcyjne szkło

PRL ma kilka znaków rozpoznawczych w designie, a wśród nich z pewnością znajdują się dekoracje. Niektóre z nich obecnie wydają się być sporą abstrakcją, jednak nie można im odmówić uroku. Przykładem jest szklana kura bomboniera, lub kryształowa kolorowa rybka, a także tak zwana Karolinka. Obecnie kosztują krocie. 

W PRL-u zupełnie osobnym zagadnieniem było oświetlenie, które traktowano wręcz po mistrzowsku. Lampy polskiego projektu podbijały serca nie tylko Polaków. A jest to lampka grzybek.

Borewicz, rakieta, grzybek. Wiele imion, przepiękny kształt

Lampka grzybek nazywana była też lampką Mały Borewicz. Składa się ona z metalowego kapelusza, nóżki z plastiku i blaszanej podstawy. Choć nawiązuje do kapelusza grzyba, to ma w sobie pewien kosmiczny sznyt, dlatego nazywano ją też rakietą. Jest to projekt mistrza polskiego designu oświetleniowego Apolinarego Jana Gałeckiego.

Produkowana była przez Zakłady Sprzętu Oświetleniowego ZAOS na przełomie lat 60-70. Ze względu na wykorzystanie metalu, grzybek był produktem bardzo trwałym i wciąż możemy spotkać świetnie zachowane egzemplarze.

Zobacz też: Zaskakująca i awangardowa fryzura na lato. Wygląda oryginalnie, a jest prosta w stylizacji

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.