Był hitem w PRL-u, teraz powraca do łask. Taki dywan dodaje czterem kątom orientalnego sznytu

Niegdyś wszelkie wykładziny i duże dywany były prawdziwym must have w wystroju. Później zaczęliśmy się ich intensywnie pozbywać, doceniając urok podłogi w wersji saute. Teraz dywany znowu są modne. I to jakie!

Trendy i design z PRL-u w tym sezonie są nader doceniany. Pomimo szarych i trudnych realiów, dla designu był to niezwykle płodny okres. To właśnie wtedy powstały kultowe modele mebli i dekoracji, które zyskały na popularności nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Mamy czym się pochwalić, a teraz na nowo doceniamy dawne perełki. Niektóre modne wówczas akcenty nie miały polskiego rodowodu, ale znowu patrzymy na nie łaskawym okiem i odrzucamy etykietę "kicz". Tak jest z dywanami.

Niegdyś były hitem. Mocny akcent razem z meblościanką

W okresie PRL-u dywany były tak uwielbiane, że wieszano je również na ścianach. I daleko im było do minimalizmu, najmodniejsze dywany to te, które były bardzo zdobne. Misterne wzory prosto z Turcji były absolutnym hitem. Najlepiej w intensywnych ciemnych kolorach. W połączeniu z brązową meblościanką na wysoki połysk dawno to nieco mroczny efekt dlatego czasami w ówczesnych mieszkaniach bywało dosyć ciemno. Tureckie dywany były w pewnym sensie praktyczne, ponieważ nie było na nich zbytnio widać zabrudzeń, choć nie da się też ukryć, że z czasem stawały się siedliskiem roztoczy. Po PRL-u tureckie dywany zostały uznane za totalny kicz i masowo się ich pozbywano. Nie raz byliśmy świadkiem spektakularnych powrotów w trendach, tak jest i w tym przypadku.

Zobacz też: Styl, który ma poprawiać nastrój? Inspiracja latami 70. powraca i będzie królować w 2024

Tureckie dywany w natarciu. Wnętrzarski hit, ale w nowej odsłonie

Po okresie fascynacji podłogą w wersji sauté znowu doceniamy mięciutki komfort pod stopami, jaki dają dywany. Co więcej, współczesne tureckie dywany przeszły metamorfozę. Obecnie mają one delikatniejsze i jaśniejsze kolory, a także wzory, zatem doskonale dopełniają minimalistyczne aranżacji, dodając im orientalnego uroku. Nie bez znaczenia jest też dostępność firm czyszczących dywany, a także odkurzaczy piorących. Utrzymanie czystości dywanu jest teraz dużo łatwiejsze niż kiedyś. 

Jednak ciemne dywany również cieszą się uznaniem wśród projektantów wnętrz. To mocny akcent, który ożywi jasne pokoje.

Zobacz też: Dzięki tej jednej rzeczy pozbędziesz się żółtych odcieni na włosach. Ten produkt kosztuje tylko 10 zł

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.