W okresie PRL-u design wprost kwitł, to stamtąd pochodzą kultowe meble, które obecnie osiągają zawrotne ceny. Najpopularniejsze są krzesła np. Chierowski, zajączek, czy lisek. Jest jeszcze jeden znany model, krzesło grzybek. Klasyk aranżacji wnętrz tamtej epoki.
Zobacz też: Wnętrze rodem ze starej biblioteki. Ten trend to ulubieniec projektantów na przyszły rok
Krzesło grzybek to projekt Rajmunda Teofila Hałasa, który tworzył w latach 50. XX wieku. Było to krzesło o smukłej konstrukcji i tapicerowanym, profilowanym siedzisku. Oficjalnie nazywało się krzesło 200-190, ale zyskało popularną nazwę grzybek ze względu na swój charakterystyczny łukowaty kształt. Grzybek był produkowany przez Fabrykę Mebli Giętych w Radomsku.
Podobno było tak wygodne i ładne krzesło, że znajdowało się niemal w każdym polskim domu. Grzybek dostępny był w wersji z tapicerką, jak i bez obicia. Wówczas uchodził za symbol nowoczesności i elegancji.
Zobacz też: Farba, która przywodzi na myśl widok księżyca w pełni? Moonlight painting to nowe odkrycie na TikToku
Obecnie uniwersalny design tego krzesła doceniamy na nowo, dlatego można je odnaleźć na portalach aukcyjnych, targach staroci i giełdach. Co ważne, bardzo łatwo je odnowić i dostosować np. kolor tapicerki do własnej aranżacji. Będzie świetnie komponować się z wnętrzami w stylu vintage, jak i retro futuryzm. Używane modele kosztują około 100 zł, ale w nowoczesnych sklepach meblowych możemy znaleźć podobne.
Zobacz też: Ten makijaż to odzwierciedlenie prawdziwej femme fatale. Jest surowy, a zarazem uwodzicielski i zmysłowy