Ten nowoczesny, inteligentny zegarek podbił już świat! Czym kierować się przy wyborze smartwatcha?

Od dość dawnych czasów ludzie noszą na rękach klasyczne zegarki. W dzisiejszych czasach zegarki nadal są w modzie, jednak coraz częściej ludzie decydują się na zakup zegarka typu smartwatch.

Smartwatch - nowoczesny zegarek

Smartwatch jest zegarkiem, który posiada wiele ciekawych funkcji. Jest to urządzenie elektroniczne, które wygląda jak zwykły zegarek, jednak posiada wyświetlacz, który upodabnia go do smartfona. Smartwatch posiada możliwość odbierania powiadomień, które pochodzą z telefonu, można na nim odczytywać smsy, śledzić aktywność w mediach społecznościowych. Te inteligentne zegarki pozwalają także na instalację różnych aplikacji, posiadają możliwość słuchania muzyki, robienia zdjęć.

Smartwatch wyposażony jest w ekran, dzięki któremu z łatwością można komunikować się pomiędzy nim, a smartfonem. Inteligentne zegarki bardzo często posiadają funkcje, które przydają się sportowcom. Mogą one monitorować aktywność fizyczną poprzez mierzenie tętna, ilości kroków. Smartwatch łączy się z telefonem za pomocą bluetooth. Każdy smartwatch ma wgrany swój system operacyjny, pod kontrolą którego pracuje. Popularne oprogramowania dla smartwatchów to:

Android Wear OS – system stworzony specjalnie dla inteligentnych zegarków, pozwala przesyłać dane nie tylko przez bluetooth, ale też poprzez WiFi, LTE, 3G. Zegarki z takim systemem mogą pobierać aplikacje ze sklepy Google Play.

Apple WatchOS – stosowany w zegarkach Apple Watch. Zegarki z tym systemem są kompatybilne wyłącznie ze smartfonami iPhone.

Tizen OS – system oparty na Linuksie. System daje sporo możliwości. Smartwatch z tym systemem może współpracować z systemem Android.

Smartwatche AppleSmartwatche Apple fot. Vobis

Smartwatch - na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia?

Niezwykle istotną częścią smartwatcha jest wyświetlacz. Istnieją urządzenia z bardzo małymi wyświetlaczami oraz z bardzo dużymi. Jego wielkość należy dobrać tak, żeby wygodnie nosiło się go na ręce. Wyświetlacze w tego typu zegarkach mogą być typu LCD lub e-papier (ekran monochromatyczny).

Bateria podobnie jak w innych elektronicznych, mobilnych urządzeniach ma spore znaczenie. Znajdziemy smartwatche, w których czas pracy baterii wynosi dzień lub dwa, są jednak takie, w których czas pracy może się wydłużyć do tygodnia lub nawet dłużej.

Obudowa i wygląd nie są bez znaczenia. Smartwatch jest pewnego rodzaju zegarkiem, dlatego też dobrze, żeby elegancko prezentował się na ręce. Te urządzenia najczęściej są nieco większe i mają szersze paski od zwykłych zegarków. Obudowa inteligentnych zegarków wykonywana jest z aluminium, stali albo z tworzywa sztucznego. Warto wybierać modele, które są wodoszczelne oraz odporne na kurz, gdyż wtedy zegarek będzie trwalszy.

SmartwatcheSmartwatche fot. Vobis

Smartwatch - funkcje

Inteligentny zegarek posiada rozmaite funkcje - jest to nie tylko monitorowanie aktywności czy możliwość korzystania z licznika kroków. W funkcjach sportowych faktycznie spotkamy swój dzienny pokonany dystans, jednak oprócz tego możemy mieć opcję dokonywania płatności zbliżeniowych poprzez Google Pay czy wydawania poleceń głosowych z pomocą asystenta Google. Smartwatche to świetna alternatywa dla zwykłych zegarków sportowych. Mają wiele możliwości, są wodoodporne, a ich komfort użytkowania jest nieporównywalnie wyższy. Połączenie z posiadanym telefonem pozwala na pełne monitorowanie takich parametrów jak tętno, czas i poziom snu, samopoczucie, odczuwany poziom stresu, a nawet cykl menstruacyjny. Wysokiej jakości sprzęt pozwoli na to, że będziemy musieli zdjąć go praktycznie tylko do ładowania.

SmartwatcheSmartwatche fot. Vobis

Copyright © Agora SA