Kreatywny zakątek w domu, czyli home office

Biuro w domu coraz częściej staje się nie tyle koniecznością, co rozsądnym wyborem. W końcu w przyjaznym i dobrze zaprojektowanym otoczeniu zawsze pracuje się lepiej!

Jak zaaranżować biuro w domu?

Wnętrza własnego domu lub mieszkania w połączeniu z brakiem typowo biurowej atmosfery mogą korzystnie wpłynąć na naszą kreatywność i sprawić, że wykonywanie obowiązków związanych z pracą stanie się nieco łatwiejsze. Praca zdalna, która do niedawna przede wszystkim była domeną freelancerów, zyskuje dziś coraz większą popularność.

Nie da się ukryć, że w rozmaitych branżach wiele zadań jesteśmy w stanie wykonać równie dobrze zaciszu dobrze znanych czterech kątów. Nawet tam przyda się jednak przestrzeń dedykowana pracy, w której bez przeszkód będziemy mogli skupić się na bieżących zadaniach. 

Funkcjonalne biurko, wygodne krzesło lub fotel oraz miejsce na przechowywanie – oto niezbędne minimum domowego biura. Z tymi trzema elementami łatwo wydzielić dla siebie przestrzeń do pracy nawet w salonie lub sypialni. Wygodna szafa na faktury, projekty i inne dokumenty pozwoli nam uniknąć bałaganu oraz rozprzestrzeniania się papierów po domu. Tablica umożliwi nam organizację i kontrolę grafiku i zadań, a pojemne pudełka pomogą w uporządkowaniu akcesoriów.  

Biurka
Biurka fot. Vox

Domowy gabinet, czyli świątynia kreatywności

Jednym z minusów posiadania domowego biura jest fakt, że... znajdujemy się w domu. A tutaj rozpraszających bodźców nie brakuje. Domagający się uwagi kot, smakowite zapachy z kuchni czy rozrabiające dzieci nie najlepiej wpływają na naszą produktywność. Największy komfort daje więc aranżacja osobnego pokoju do pracy, w którym będziemy mogli na kilka godzin wyłączyć się z domowego rytmu.

Urządzając gabinet w domu, spróbujmy stworzyć kojącą, sprzyjającą koncentracji przestrzeń. Śmiało możemy postawić na lekki wystrój, pełen jasnych kolorów i drewnianych akcentów, lub pójść w zupełnie innym kierunku – zapraszając do naszego domowego biura ciemną, poważną paletę barw. Bardzo istotnym aspektem jest oświetlenie naszego home office.

Oświetlenie
Oświetlenie fot. Vox

Warto zadbać o miejsce do przechowywania. Regał, wzbogacony o dodatkowe szuflady i nadstawki sprawdzi się idealnie. Dobrze zarezerwować też trochę miejsca na kilka osobistych pamiątek, ozdób i roślin. Pomogą nadać wnętrzu bardziej przyjazny charakter.

Aspekt oddzielenia przestrzeni do pracy od części mieszkalnej będzie szczególnie istotny, jeśli w naszym gabinecie mamy zamiar przyjmować klientów. Zadbajmy o to, by przestrzeń spotkań prezentowała się nieco bardziej elegancko i formalnie. Gościom przyda się też wygodny fotel, który we wnętrzu gabinetu może stanowić wyrazisty akcent kolorystyczny.

Dodatki
Dodatki fot. Vox