LEGO stworzyło klocki do nauki alfabetu Braille'a

LEGO zna z pewnością każdy. Teraz słynne klocki mają odegrać ważną rolę w nauce alfabetu Braille'a.

Innowacja wśród klocków LEGO

Fundacja LEGO Foundation i Grupa LEGO zdecydowały się na inicjatywę, której celem jest pomoc dzieciom niewidomym i słabowidzącym w nauce czytania poprzez zabawę. We wrześniu do sprzedaży trafią specjalne klocki do nauki alfabetu Braille'a.

Klocki duńskiej marki zachowały swój ikoniczny kształt, jednak wypustki na ich powierzchni ułożone są w formy odpowiadające literom i cyfrom w alfabecie Braille'a. Na każdym klocku są też znaki alfabetu łacińskiego oraz cyfry, tak by widzące rodzeństwo oraz rodzice niewidomych dzieci mogli również nauczyć się czytać znaki Braille'a. Klocki są kompatybilne z tradycyjnym systemem klocków LEGO. 

Ta genialna koncepcja stanowi innowacyjne rozwiązanie, które zainteresuje dzieci niewidome i niedowidzące nauką alfabetu Braille’a.

 

LEGO Braille BricksLEGO Braille Bricks fot. lego.com

Dla społeczności niewidomych alfabet Braille'a to nie tylko umiejętność czytania i pisania, to nasze wejście do niezależności i integracji z tym światem. Udostępnienie klocków LEGO Braille Bricks szerszej publiczności jest ogromnym krokiem naprzód, aby zapewnić, że więcej dzieci będzie chciało nauczyć się alfabetu

mówi Martine Abel-Williamson, prezes Światowego Związku Niewidomych.

LEGO do nauki alfabetu Braille’a

Klocki są przeznaczone dla dzieci powyżej 6 roku życia. Jak czytamy na stronie firmy, skorzystać może z nich każdy — niezależnie od tego, czy dana osoba jest niewidoma, niedowidząca czy widząca. Zestaw ten nie jest zupełną nowością — został wprowadzony już w 2019 roku, ale jego dostępność była mocno ograniczona. Teraz może go kupić każdy.

Zestaw zamówić można go już od 24 sierpnia 2023 roku.