Gatunek piwonii na jesień, którego pozazdroszczą ci sąsiedzi. Prosty i przyjemny w uprawie

Ten rodzaj piwonii nie jest aż tak popularny, jednak właśnie teraz się to zmienia i wiele miłośników roślin wybiera go tej jesieni. Ta odmiana świetnie sprawdza się nawet podczas mrozów! Zobacz, jak wygląda.

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) to roślina pochodząca z Azji Wschodniej, znana również jako "królowa jesieni" ze względu na swoje piękne, duże kwiaty i okazałe liście. Kwitnie na przełomie wiosny i lata, ale właśnie teraz, w okresie jesiennym, możemy zacząć myśleć o jej sadzeniu i pielęgnacji. Jak to wygląda w praktyce? Zobacz poniżej!

Sadzenie piwonii chińskiej na jesień

Piwonie chińskie najlepiej rosną w miejscach dobrze oświetlonych, ale chronionych przed bezpośrednim słońcem południowym. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko kwasowa. Przed sadzeniem upewnij się, że gleba jest dobrze nawożona i luźna. Dodaj kompost lub obornik, aby poprawić strukturę gleby.

Sprawdź: 6 kroków do aranżacji wnętrza w duńskim stylu hygge. Przytulny dom na jesień 2023

Piwonie chińskie można kupić jako sadzonki lub same korzenie. Sadzonki są gotowe do uprawy, podczas gdy korzenie wymagają trochę więcej pracy. Wybierając korzenie, upewnij się, że mają zdrowe pędy i nie wykazują oznak chorób. Sadzonkę lub korzenie piwonii chińskiej sadzimy na głębokości około 5–7 cm. Upewnij się, że miejsce sadzenia jest dobrze nawilżone. Po posadzeniu obficie podlej roślinę i utrzymuj glebę wilgotną przez pierwszy sezon wzrostu.

Czytaj też: Roślina, która przynosi szczęście? Posadź w ogrodzie lub na balkonie i patrz, jak dzieje się magia

Pielęgnacja piwonii chińskiej na jesień

Wiosną i latem można nawozić piwonie chińskie nawozem wieloskładnikowym o równoważonym składzie. Pamiętaj jednak, aby nie nawozić ich jesienią, aby nie pobudzać nadmiernego wzrostu, który może być narażony na zimowe mrozy.

Piwonie chińskie są stosunkowo odporne na choroby, ale warto monitorować rośliny pod kątem ewentualnych objawów i reagować szybko, jeśli pojawią się problemy. Z kolei przycinanie piwonii chińskich nie jest konieczne, ale usuwaj uschnięte lub chore pędy, aby zachować estetykę rośliny.

Zobacz: Dodaj ten składnik do swojej pielęgnacji włosów, a nie pożałujesz. Efekty powalają nawet włosowe ekspertki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.