Twoja palma chamedora usycha? Tak możesz ją odratować. To naprawdę łatwe

Palmy to prawdziwa ozdoba domu, która wnosi do aranżacji szczyptę egzotyki. Na ogół są one dużych rozmiarów, dlatego znacząca upiększają wnętrze. Niestety palmy mają pewien poważny minus, który przyczynia się do pogorszenia wyglądu. Tak można odratować chamedorę lub arekę.

Palmy to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Nic w tym dziwnego, na ogół występują w dosyć dużych rozmiarach, dlatego stanowią mocny punkt w aranżacji salonu. Pierzaste pióropuszowe liście są ozdobą samą w sobie, jednak mają pewną wadę. Wielu amatorów roślin jest rozczarowanych stanem liści po upływie czasu. Jak je uratować?

Zobacz też: W Pepco stylowe akcesoria do sprzątania. Praktyczne i ładne

Czego potrzebuje palma chamedora i areka? Tak wiele i niewiele

Palma chamedora lub areka nie są stosunkowo trudne w uprawie, jednak podstawowe zabiegi to za mało. Pierzaste liście mają skłonność do wysychania końcówek, nawet jeśli regularnie je podlewamy. Co tu dużo mówić, wygląda to mało estetycznie i niewiele da się z tym zrobić. Wiele zależy od stanowiska, palmy preferują rozproszone światło, które nie naraża je na oparzenia. Wysychanie końcówek to naturalna konsekwencja zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, a palma potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza. Najlepiej jest ustawić w sąsiedztwie nawilżacz powietrza, który stale je podnosi. Jednak zraszanie to również dobry pomysł, choć trzeba je wykonywać często. 

Co zrobić z zasuszonymi końcówkami? Zadbaj o kolejne liście

Niestety z końcówkami niewiele da się już zrobić. Końcówki możemy obciąć, jeśli wysechł cały liść, to wycinamy go w całości. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o regenerację palmy, dlatego zadbajmy o codzienne zraszanie, najlepiej preparatem stymulującym do wzrostu np. z ekstraktem z grejpfruta. Ponadto należy palmę regularnie nawozić nawozem do roślin doniczkowych i biohumusem. Palma powinna mieć stale lekko wilgotne podłoże, dlatego sprawdzajmy je regularnie i nie dopuszczajmy do przesuszenia. Niekiedy za żółte liście są odpowiedzialne przędziorki, które trzeba zwalczyć środkami chemicznymi. 

Zobacz też: Jak uporać się z potliwością stóp? Wykonuj te kąpiele regularnie, a zniwelujesz uciążliwy problem

Więcej o: