Z wizytą w kamienicy bohaterów Jeżycjady. Słynna seria Małgorzaty Musierowicz doczekała się swojego muralu

Jeżycjada to pewien fenomen literacki. Od kilkudziesięciu lat seria autorstwa Małgorzaty Musierowicz wzrusza, bawi i przyciąga kolejnych wielbicieli. Rozgrywająca się w Poznaniu saga doczekała się pięknej pamiątki.

Pierwsza część Jeżycjady ukazała się jeszcze w 1977 roku, ostatnia w 2018 r. Po drodze wydano aż 22 części, na które fani niecierpliwie czekali. Serię można zaliczyć do literatury młodzieżowej, jednak w rzeczywistości nie ma ram wiekowych. I było to widać na spotkaniu fanów, grono wielbicieli jest ogromne, od dzieci do osób starszych, które po Jeżycjadę sięgają systematycznie od lat. Seria w większości rozgrywa się na poznańskich Jeżycach. I tam właśnie znalazł się zachwycający mural.

Zobacz też: Sypialnia w stylu vintage z nutą nowoczesności. Jak ją urządzić? To prostsze, niż myślisz

Mural Jeżycjady przy ul. Słowackiego 62Mural Jeżycjady przy ul. Słowackiego 62 fot. Legimi

Z wizytą u Borejków. Tak wygląda kamienica na Roosevelta 5

Pewnym filarem sagi jest rodzina Borejków, którzy mieszkają w kamienicy przy ulicy Roosevelta 5. Z czasem miejsce stało się wręcz miejscem pielgrzymek oddanych fanów, którzy chcieli na własne oczy zobaczyć, jak kamienica wygląda w rzeczywistości. Małgorzata Musierowicz wiernie oddała urok Jeżyc, pełnych misternie zdobionych secesyjnych kamienic. Fani szukają miejsc opisanych w powieściach, mając w związku z tym dużą przyjemność samodzielnego odkrywania.

Kamienica przy ul. Roosevelta 5Kamienica przy ul. Roosevelta 5 Edyta DerdaICC_PROFILE

Kamienica przy Roosevelta 5 robi wrażenie, a teraz jej ilustracyjna replika powstała w innym miejscu. Przy ulicy Słowackiego 62 8 września odbyło się spotkanie, na którym oficjalnie przedstawiono mural pokazujący kamienicę Borejków. Jest on imponujących rozmiarów, zdobi cały tył kamienicy. Wiernie oddaje wygląd kamienicy przy Roosevelta 5, a przy tym pokazuje kilku ważnych bohaterów sagi. To tak jakbyśmy odwiedzili ich cztery domowe kąty.

Mural JeżycjadyMural Jeżycjady fot. Aleksandra Biszczad

Mural na Jeżycach. Gra miejska to gratka do fanów i przewodnik

Autorem muralu jest Radosław Barek, uznany artysta i architekt, założyciel stowarzyszenia Wędrowni Architekci, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Doskonale oddał styl Malgorzaty Musierowicz, która nie tylko pisze, ale i zilustrowała swoje powieści.  Za wykonanie odpowiadali artyści i artystki ze studia MUR ALL. A wszystko odbyło się dzięki współpracy z zespołem Legimi, czyli znaną aplikacją oferująca dostęp do tysięcy e-booków i audiobooków, w tym powieści Jeżycjady. Na oficjalną prezentację muralu przybyła sam Małgorzata Musierowicz, która powiedziała: 

To jest wydarzenie artystyczne, niezwykłe zwłaszcza dla mnie. Chciałabym podzielić się zachwytem nad tym dziełem. Jest ono wielkoformatowe. Wielki format jest wyzwaniem dla artysty, ale potrafi przecież być subtelne, pełne wyszukanych barw i potrafi być czarodziejskie.

Inauguracja gry miejskiej i odsłonięcie muralu JeżycjadyInauguracja gry miejskiej i odsłonięcie muralu Jeżycjady fot. amteriały własne

Przy tej okazji zainaugurowano grę miejską, która jest gratką nie tylko dla fanów, ale również przewodnikiem po Jeżycach. Podczas inauguracji gry zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski powiedział:

Rodzina Borejków, bohaterowie powieści Małgorzaty Musierowicz, jest trwale związana z poznańskimi Jeżycami, Umieszczając te postacie na muralu jednego z budynków na Jeżycach, trafnie podkreślono ich związki z tą częścią miasta. Cieszę się także, że powstała gra miejska poświęcona Jeżycjadzie. To okazja dla starszych do powrotu do wspomnień, a dla najmłodszych szansa na poznanie Borejków.

Mural JeżycjadyMural Jeżycjady fot. legimi

Mural Jeżycjady przy ul. Słowackiego 63Mural Jeżycjady przy ul. Słowackiego 63 fot. Legimi

Następnego dnia odbył się Zlot Fanów Jeżycjady, podczas którego uczestnicy mogli sprawdzić grę miejską, odbyć spacer po Jeżycach i finalnie zobaczyć mural na żywo. I jak można się spodziewać, nie brakowało zachwytów. Gra miejska jest dostępna dla każdego, bezterminowo, wystarczy pobrać ze strony lub w wybranych punktach fikcyjny magazyn Kurier Poznański i dać ponieść się opisanym w nim łamigłówkom. A na końcu czeka świetna nagroda od Legimi. 

Zlot fanów JeżycjadyZlot fanów Jeżycjady fot. materiały własne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.