Trzy domowe nawozy, po których zielistka będzie rosła w oczach. Są ekologiczne, łatwe i tanie

Obecnie do dyspozycji mamy całe mnóstwo różnych odmian roślin zielonych o egzotycznym rodowodzie, jedna niektóre można uznać wręcz za starą gwardię, ponieważ były popularne jeszcze w czasie PRL-u. Wśród nich ważne miejsce zajmuje zielistka. Warto wiedzieć, jak możemy zasilić ją domowymi sposobami.

Zielistka wręcz cieszy oko. Jej bujne pióropuszowate liście są soczyście zielone, mogą mieć ładne pasy. Co więcej, zielistka to jedna z nielicznych roślin wytwarza długie odnogi ze szczepkami, co wygląda niczym kaskada. Jej wielką zaletą są niewielkie wymagania i duża wytrzymałość. Doskonałym "paliwem" dla zielistki są domowe nawozy.

Czego potrzebuje zielistka? To bardzo łatwa w uprawie roślina

Zielistka wygląda niczym bardzo szlachetna odmiana trawy. Z trawą oprócz niskich wymagań łączy ją coś jeszcze. Jest neutralna, a nawet zdrowa dla zwierząt domowych, choć szkoda, aby ją podgryzały. Lubi rozproszone światło, zraszanie i bardzo dobrze radzi sobie z chwilowym przesuszeniem, ponieważ magazynuje wodę w bulwiastych korzeniach.

Niestety dużym zagrożeniem jest nadmierne podlewanie, wówczas zielistce czernieją liście i jedyne co możemy zrobić to ograniczenie podlewania. Do bujnego wzrostu zielistka potrzebuje regularnego nawożenia, np. nawozem do roślin zielonych. Doskonale sprawdzą się także domowe nawozy z resztek kuchennych.

Zobacz też: Kiedyś kontrowersja, dzisiaj szyk i klasa. Ten kolor będzie królował w trendach 2023/24

Domowe nawozy do zielistki. Wystarczą te składniki

Woda po gotowaniu jajek jest bardzo cenna dla roślin doniczkowych, ale o ile nie została posolona. Po ostudzeniu to prawdziwy koktajl witaminowy dla zielistki. Same skorupki również możemy wykorzystać. Wystarczy zalać je wodą i odstawić na 2 tygodnie. Później odcedzamy skorupki, a pozostałym płynem podlewamy zielistkę. Świetnie sprawdzi się także napar z fusów po kawie lub herbacie. Wystarczy zalać je ponownie wodą i ostawić na dwie godziny. Później odcedzamy. Na zielistkę korzystnie wpływa nawóz ze skórek po bananie. Pocięte skórki zalewamy wodą i odrobiną sody, odstawiamy na kilka dni, a później odcedzamy i nawozimy zielistkę.

Zobacz też: Kolejny trend pielęgnacyjny podbija TikToka. Ratunek dla odwodnionej skóry w 4 krokach

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.