Te 3 byliny posadź jesienią w ogrodzie, a wiosną zachwycą kwiatami. Łatwe w uprawie

Jesień to idealny czas na wiele prac ogrodowych, w tym posadzenie nowych roślin i to nie tylko tulipanów. We wrześniu i październiku warto zainteresować się roślinami wieloletnimi. Jakie byliny sadzić jesienią? Zobacz te 3 gatunki, które na pewno zachwycą cię wiosną.

Jesienią nie kończymy jeszcze prac w naszym ogrodzie, szczególnie jeśli chcemy wprowadzić jakieś zmiany i mieć piękniejszy ogród na wiosnę. Okres jesienny to idealny moment na sadzenie bylin, czyli roślin wieloletnich. Dzięki temu, że nie jest już tak gorąco, dobrze przyjmują się w ziemi i zdążą się zakorzenić przed zimą. Wiosną i przez kolejne kilka lat będzie można podziwiać nowe rośliny w ogrodzie. Jakie byliny sadzić jesienią?

Rośliny wieloletnie do ogrodu: bodziszek

Jedną z bylin, którą warto posadzić w ogrodzie jest na pewno bodziszek. To bylina wyróżniająca się drobnymi, licznymi kwiatkami, najczęściej w fioletowym kolorze. Ozdobne są również listki, które pojawiają się na początku wiosny.

Z kolei kwiatami bodziszek obsypuje się już w kwietniu i kwitnie aż do września. Jeśli zastanawiasz się jakie byliny sadzić jesienią, tak aby szybko cieszyć się kolorowymi kwiatami, to ta bylina na pewno jest dobrym wyborem. W dodatku jest to roślina niewymagająca i łatwa w uprawie. Nie ma dużych wymagań glebowych i może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i na słońcu. 

Czytaj też: Już od dzisiaj w Biedronce wyjątkowa roślina doniczkowa za 17,99 zł. To nie lada gratka dla kolekcjonerów

Jakie byliny sadzić jesienią? Astry

Jeśli lubisz rośliny o kolorowych, dość dużych kwiatach, idealnych do bukietu, to jesienią posadź w swoim ogrodzie astry, czyli marcinki. W tym czasie najczęściej sadzimy do gruntu odmiany, które zakwitną wiosną. Najlepiej sprawdzi się aster alpejski. 

Astry lubią stanowiska słoneczne. Powinny mieć także przepuszczalną ziemię. Tak poza tym są łatwe w uprawie i trwałe, choć trzeba im zapewnić odpowiednio wilgotne podłoże, bo niezbyt dobrze znoszą długotrwałą suszę.

Funkie, piękne byliny do cienia

Jesienią warto też znaleźć miejsce dla funkii, określanych też jako hosty. To bardzo efektowne rośliny, które wyróżniają się dekoracyjnymi liśćmi. Najlepiej czują się w miejscach cienistych, choć to zależy od barwy liści, im jaśniejsze, tym wolą więcej światła. Liście mogą mieć różne kolory, a w dodatku często wyróżniają się smugami, paseczkami i żyłkami. 

jakie byliny sadzić jesienią: funkiejakie byliny sadzić jesienią: funkie fot. shutterstock.com

Oprócz pięknych liści wytwarzają też ciekawie wyglądające kwiatki, o dzwonkowatym kształcie, które wyrastają z długich łodyg. Wielką zaletą funkii jest ich duża trwałość i małe wymagania.

Czytaj też: Najpiękniejsze doniczki do monstery. Te modele ożywią wnętrze każdego domu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.