Wrzosy to najpiękniejsze, jesienne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

Wrzosy to piękne rośliny wieloletnie, które wspaniale zdobią nasze balkony jesienią. Występują w wielu kolorach. Kompozycje z wrzosów zawsze są efektowne i przykuwają wzrok. Kwitną często już od sierpnia, nawet do początku listopada, jeśli oczywiście pogoda temu sprzyja. Zobacz, jak pielęgnować wrzosy na balkonie.

Jak dbać o wrzosy na balkonie: dobre stanowisko i duża doniczka

Masz swoje wymarzone wrzosy i chcesz je ustawić gdzieś na balkonie? Pamiętaj, aby zadbać o właściwe dla nich miejsce. Wrzosy nie lubią cienia, potrzebują dużo światła albo chociaż półcień. To w takim miejscu będą najpiękniej kwitły. Tuż po zakupie bardzo ważne jest ich przesadzenie, szczegółnie jeśli roślina została kupiona w markecie. Doniczka nie musi być  bardzo głęboka, ale ważne by miała wystarczająco dużą średnicę. Jeśli decydujesz się na posadzenie kilku wrzosów w jednej skrzyni (co wygląda bardzo efektownie) to pamiętaj o odstępach. Podłoże powinno być kwaśne i przepuszczalne. Na dole doniczki musi być drenaż oraz otwory, którymi będzie odpływać nadmiar wody.

Podlewanie wrzosów

Jeśli chcemy mieć piękne wrzosy na balkonie to nie możemy zaniedbać obowiązku ich podlewania. To bardzo ważny aspekt w pielęgnacji wrzosów. W przypadku tych kwiatów najlepszy jest złoty środek: nie mogą mieć zbyt mało ani zbyt dużo wody.

wrzosy na balkoniewrzosy na balkonie fot. pixabay.com

Jeśli zostaną przelane, szybko zaczną gnić, z kolei przesuszenie gleby poskutkuje więdnięciem. Z tego powodu trzeba podlewać wrzosy regularnie, ale umiarkowanie. Nie używaj do tego celu wody prosto z kranu, bo będzie miała zbyt dużo wapnia. Odstaw na kilka godzin i dopiero wtedy podlej wrzosy. 

Czytaj też: Te 3 byliny posadź jesienią w ogrodzie, a wiosną zachwycą kwiatami. Łatwe w uprawie

Nawożenie i przycinanie wrzosów

Jednym z obowiązków właścicieli kwiatów jest również nawożenie. W przypadku wrzosów wystarczy to zrobić tylko raz wiosną. Najlepiej kupić specjalistyczny nawóz do roślin wrzosowatych. Istotne jest także przycinanie, które robimy na wiosnę.

Jak dbać o wrzosy? Zimowanie

Wrzosy są byliną, ale na balkonie nie radzą sobie tak dobrze z mrozami jak w ogrodzie, w gruncie. Z tego powodu wymagają zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. Jak zimować wrzosy? W najlepszej sytuacji są właściciele ogrodu, który mogą zadołować donice w ziemi. Pozostałe osoby mogą zabezpieczyć wrzosy na balkonie. Można je włożyć np. do tekturowego pudełka, okryć styropianem lub innym wypełniaczem oraz agrowłókniną. Ważne, aby postawić je w jak najbardziej osłoniętym od wiatru miejscu na balkonie. 

Czytaj też: Suplementujesz tę witaminę? Zaaplikuj ją także anturium. Szybko odżyje i obsypie się kwiatami

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.