Jak zadbać o trawnik jesienią? O tych zabiegach pielęgnacyjnych nie możesz zapomnieć. Przygotują na zimę

Zielony, piękny, gęsty trawnik to ozdoba niejednego ogrodu. Oczywiście nie wystarczy tylko koszenie i podlewanie, aby zachować go w godnej kondycji. Ważne obowiązki czekają właścicieli trawników też przed zimą. Jak zadbać o trawnik jesienią, aby cieszył oczy wiosną?

Pielęgnacja trawnika jesienią: zadbaj o nawożenie

Dostarczanie składników odżywczych trawnikowi jest niezwykle ważne przez prawie cały okres wegetacyjny. Korzystnie wpływa na system korzeniowy, trawa jest bujna, zielona i zdrowa. Do nawożenia jesiennego używamy jednak innego nawozu niż wiosną, bo potrzeby o tej porze roku się zmieniają. To bardzo ważne, aby użyć specjalnego nawozu na jesień, a nie takiego na wiosnę!

Nawozy jesienne do trawników są uboższe w azot lub całkowicie go pozbawione, a równocześnie bogate w potas i fosfor. Te dwa składniki dobrze przygotowują trawnik do przetrwania zimy, a zarazem dobrego wzrostu wiosną. Fosfor wzmacnia system korzeniowy, a potas zwiększa odporność na niskie temperatury. Kiedy stosować nawóz jesienny? Można to zrobić pod koniec sierpnia lub we wrześniu.

Czytaj też: Suplementujesz tę witaminę? Zaaplikuj ją także anturium. Szybko odżyje i obsypie się kwiatami

jak zadbać o trawnik jesieniąjak zadbać o trawnik jesienią fot. pexels.com

Jak zadbać o trawnik jesienią? Aeracja i wertykulacja

Właścicielom trawników nie powinny być obce takie pojęcia jak aeracja i wertykulacja. To dwa zabiegi pielęgnacyjne, które poprawiają kondycję trawy, dlatego warto je zrobić również jesienią. Aeracja polega na nakłuwaniu powierzchni murawy, tak aby dostało się tam więcej powietrza. Dzięki temu zabiegowi trawnik lepiej pochłania też wodę, a nawozy lepiej przenikają w głąb ziemi.

aeratory na butyaeratory na buty fot. shutterstock.com

Aeratory mają różne formy. Można zaopatrzyć się w nakładki na buty z kolcami albo specjalne urządzenie elektryczne przypominające kosiarkę. Drugi zabieg to wertykulacja. To oczyszczanie trawnika z suchych lub chorych źdźbeł. Wykorzystuje się do tego wertykulator elektryczny lub tradycyjne grabie.

Co jeszcze zrobić przed zimą na trawniku?

Powyższe zabiegi pielęgnacyjne to nie wszystko. Ważne jest również koszenie. Wykonujemy je rzadziej niż latem, ale również należy robić je regularnie. Ostatni raz skoś trawę w październiku i na wysokość ok. 4 cm. Nie zapomnij też o grabieniu padających liści, aż do listopada.

pielęgnacja trawnikapielęgnacja trawnika fot. shutterstock.com

Jesień to również idealny czas na ewentualne uzupełnienie trawnika, jeśli są na nim widoczne placki ziemi. Dosiewkę możesz zrobić we wrześniu, a nawet w październiku przy odpowiednich warunkach. To również dobry okres na zakładanie nowego trawnika, ale pamiętaj wówczas o konieczności częstego podlewania, aby trawa dobrze się ukorzeniła. 

Czytaj też: Wrzosy to najpiękniejsze, jesienne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

Więcej o: