Ten trik na wyczyszczenie kranu z kamienia zaskakuje. Wystarczy produkt, który masz w kuchni

Jak usunąć osady z kamienia z kranu? Nie uwierzysz, jakie to proste i wystarczy ci tylko jeden składnik z kuchni. Zobacz jak wykorzystać ocet, aby twoja bateria znów lśniła.

Jak wyczyścić kran z kamienia? Wystarczy ten płyn, który jest w każdej kuchni

Kran tuż po kupieniu jest lśniący i piękny, ale z czasem zaczyna się osadzać kamień, który sprawia, że bateria nie wygląda już dobrze. Czemu on powstaje? Często to wynik po prostu twardej wody, która osadza się na powierzchni armatury łazienkowej. Na szczęście jest wiele sposobów i to ekologicznych, na poradzenie sobie z tym problemem. Do pierwszego z nich potrzebujemy zwykłego octu. Prawdopodobnie masz go już w domu, więc wystarczy tylko pójść po niego do kuchni. Ocet znany jest na pewno miłośnikom ekologicznego sprzątania domu.

Z kamienia jest w stanie wyczyścić nie tylko kran i pozostałe części baterii łazienkowej, ale także np. czajnik elektryczny. To silny środek, który w łatwy sposób przywraca piękny wygląd baterii w łazience. Z drugiej jednak strony lepiej nie używać go zbyt często, aby nie zniszczyć powierzchni. Warto też zrobić próbę w niezbyt widocznym miejscu, czy ocet nie będzie zbyt mocnym środkiem dla naszego kranu.

Czytaj też: Śliczne ozdoby glamour z Pepco już od 10 zł. Złoty kwiat na ścianę to wnętrzarski HIT

ocet na kamień na kranieocet na kamień na kranie fot. pixabay.com

Jak stosować ocet, aby usunąć kran z kamienia?

Ocet jest silnym środkiem, który usuwa różnorodne zanieczyszczenia. Jego plusem jest to, że jest bardzo łatwy w użyciu. Jak wyczyścić kran za pomocą octu? Wystarczy nawilżyć szmatkę octem i dobrze owinąć wokół kranu. Pozostaw na maksymalnie pół godziny. Po tym czasie zdejmij materiał, spłucz ocet i wytrzyj kran suchą ściereczką. Tak jak wspomniałam, przed czyszczeniem całego kranu możesz zrobić próbę czy aby na pewno ocet nie uszkodzi wierzchniej warstwy twojej baterii.

Można też na początku przetrzeć po prostu kran szmatką nasączoną octem, co może sprawdzić się szczególnie w przypadku niewielkich i świeżych osadów z kamienia. Inną opcją jest zrobienie roztworu wody z octem w równych proporcjach i nasączenie w takiej mieszance szmatki. 

Inne ekologiczne środki na usunięcie kamienia z kranu

Ocet nie jest jedynym domowym sposobem na pozbycie się kamienia z kranu. Z pomocą może przyjść również sok z cytryny. Wystarczy przetrzeć kawałkiem tego owocu cały kran. Następnie spłukać wodą. Ten naturalny środek jest oczywiście nie tak mocny jak ocet, więc sprawdzi się w przypadku cienkiego osadu. Kamień z kranu można też spróbować usunąć sodą oczyszczoną. Najlepiej wymieszać ją z niewielką ilością wody, aby powstała maź o konsystencji pasty. Nakładamy ją na kran i po kilku minutach spłukujemy. 

Czytaj też: Kawa niczym z amerykańskiej restauracji w domowym zaciszu. To uczta dla podniebienia, ale i oka 

Więcej o: