Czemu monstera płacze? To nie smutek, ale ważny sygnał. Lepiej go nie lekceważyć

Monstera to piękna roślina doniczkowa, która zachwyca swoimi liśćmi. Czasem jednak można zauważyć na ich brzegach krople wody i mówimy, że monstera płacze. Czemu tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić?

Monstera płacze, czyli zjawisko gutacji

Monstera to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w polskich domach. Swoją popularność zawdzięcza m.in. liściom, które są dużych rozmiarów oraz mają charakterystyczne dziury. Wygląda to ciekawie i bardzo egzotycznie. W dodatku pielęgnacja monstery nie jest skomplikowana, co także zachęca wiele osób do jej hodowania. Czasem jednak można zauważyć, że na blaszkach liści pojawiają się krople wody. Potocznie mówimy wtedy, że monstera "płacze", a profesjonalnie nazywa się to gutacją. Nie dotyczy to tylko monstery, ale też wielu innych kwiatów egzotycznych.

Wszystkie rośliny pobierają wodę z ziemi, a jeśli mają jej w nadmiarze, następuje jej wyparowanie. Czasem jednak ten proces nie jest możliwy i właśnie wtedy niektóre rośliny, np. monstera, płaczą. Na brzegach ich liści pojawiają się krople, które wydostają się małymi szparkami. Co to dla nas oznacza?

Czytaj też: Jak zadbać o trawnik jesienią? O tych zabiegach pielęgnacyjnych nie możesz zapomnieć. Przygotują na zimę

monstera płaczemonstera płacze fot. shutterstock.com

Czemu monstera płacze? 

Dlaczego widzimy kropelki wody na liściach monstery? W ten sposób monstera daje sygnał, że coś jest nie tak, a jej pielęgnacja nie jest do końca prawidłowa. Tak naprawdę przyczyn tego stanu może być kilka. Bardzo często jest to po prostu wynik przelania rośliny, czyli dostarczenia jej zbyt dużej ilości wody, której w dodatku nie może odparować. Wtedy właśnie kwiat monstera płacze, próbując pozbyć się tego nadmiaru. Najczęściej dzieje się tak rano. Inną przyczyną może być zbyt wysoka wilgotność powietrza. Czasem może to być również sygnał, ze w glebie jest zbyt dużo soli mineralnych, których również starają się pozbyć tą drogą. 

Co zaradzić na płacz monstery? 

Jeśli widzimy, że monstera płacze, nie trzeba panikować, ale zastanowić się, która przyczyna może dotyczyć właśnie naszego kwiatka. Może zbyt obficie lub za często podlewasz? Monsterę w czasie ciepłych miesięcy wystarczy podlewać raz, a zimą nawet raz na 2 tygodnie. Kwiat powinien być w donicy z otworami na dnie, jeśli po podlaniu jest nadmiar wody na podstawce, usuń ją po 30 minutach.

monsteramonstera fot. pexels.com

Tak jak wspomniałam, monstera płacze również w wyniku wysokiej wilgotności powietrza. Może tak się zdarzyć, np. jeśli trzymamy ją w łazience, w której w dodatku nie działa odpowiednio wentylacja. Istotne jest również zadbanie o odpowiednie podłoże dla monstery. Powinno być przepuszczalne, odpowiednie do tego rodzaju roślin. 

Czytaj też: Ten trik na wyczyszczenie kranu z kamienia zaskakuje. Wystarczy produkt, który masz w kuchni

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.