Październik to najlepszy czas na sadzenie "królowych ogrodów". Te odmiany są najbardziej odporne

Jesień to idealny czas na sadzenie bylin, krzaków oraz zakładanie nowego trawnika. Wtedy też warto posadzić róże. Jak to zrobić kroku po kroku i które odmiany wybrać?

Róże w ogrodzie. Jesień to najlepszy czas na ich sadzenie

Jesień to nie koniec prac ogrodowych, a dla niektórych może to być nawet bardzo intensywny okres. To wtedy jest najlepszy czas na sadzenie niektórych roślin, np. bylin i zakładanie nowego trawnika. O tej porze roku warto też posadzić "królowe ogrodów", czyli róże. Najlepszy czas to październik, a jeśli mrozy nie przyjdą wcześniej, można to zrobić nawet jeszcze w listopadzie. Sadzenie róż lepiej wykonać jesienią niż wiosną, dzięki temu szybciej się rozrosną, a także mogą piękniej i obficiej zakwitnąć. Wyjątkiem są tereny wilgotne, gliniaste, o wysokim poziomie wód. Na takich obszarach lepiej posadzić róże w kwietniu. 

Jak sadzić róże?

Sadzenie róż jest niezwykle proste, ale trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami. Krzewy róż najlepiej kupić w centrum ogrodniczym. Tuż przed sadzeniem najlepiej włożyć je do wody na kilka godzin, szczególnie jeśli widzimy, że korzenie zdążyły przeschnąć. Przycinamy korzenie do 15 - 20 cm, a chore fragmenty obcinamy całkowicie. Następny krok to przygotowanie dołków. Powinny mieć mniej więcej 30 cm głębokości i 30 cm szerokości.

róże w ogrodzieróże w ogrodzie fot. unsplash.com / Justin DoCanto

Ważne są także odstępy, które zależą od rodzaju róży, jaką wybierzemy. Róże rabatowe sadzimy w odstępach 30-40 cm, wielkokwiatowe co 50 cm, a pnące co 100 cm. Jak wygląda sadzenie róż krok po kroku? Krzak wkładamy do dołka, rozkładamy korzenie, zasypujemy ziemią. Następny krok to obfite podlanie róży, a także utworzenie kopczyka z ziemi, o grubości ok. 25 cm, który ochroni różę przed mrozami. 

Czytaj też: Czemu monstera płacze? To nie smutek, ale ważny sygnał. Lepiej go nie lekceważyć

Jakie gatunki róż wybierać?

Róże to piękne kwiaty, ale niestety wiele z nich jest podatnych na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Sadzenie róż jest proste i szybkie, ale w kolejnych latach trzeba będzie o te piękne kwiaty odpowiednio zadbać. Jeśli nie masz czasu lub chęci, aby je pryskać i pielęgnować, to najlepiej zdecyduj się na odporne gatunki. Niektóre mają nawet certyfikat ADR, który nadawany jest najbardziej odpornym odmianom róż.

Dobrym wyborem będą róże rabatowe, inaczej określane jako wielokwiatowe. Są mniej podatne na choroby i bardziej odporne na mróz. Są zazwyczaj niższe niż róże wielkokwiatowe, a ich kwiaty są mniejsze, ale za to bardzo licznie obsypują jeden krzak. Piękne odmiany róż rabatowych z certyfikatem ADR to np. Fortuna, Petticoat, Resonanz, Red Leonardo da Vinci, Kosmos, Pastella

Czytaj też: Kawa niczym z amerykańskiej restauracji w domowym zaciszu. To uczta dla podniebienia, ale i oka

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.