Drzewka bonsai są piękne, ale wymagające. Jak o nie dbać, aby cieszyły oczy i wzbudzały zachwyt?

Drzewka bonsai to charakterystyczne miniaturowe, karłowate okazy znanych gatunków drzew. Ich pielęgnacja nie należy do najprostszych, ale za to dekoracyjne atuty takiej rośliny są nie do przecenienia. Jak dbać o drzewko bonsai? Co ważne, ich pielęgnacja jest inna o każdej porze roku. Trzeba też zapoznać się ze szczególnymi wymaganiami naszych konkretnych gatunków, ale można wyróżnić kilka ogólnych zasad.

Jak dbać o drzewko bonsai wiosną? 

Wiosna to ważna pora roku jeśli chodzi o pielęgnację wszystkich roślin. Dla drzewek bonsai to okres po zimowym spoczynku i czas intensywnego wzrostu. O tej porze roku trzeba wykonać ważne zabiegi pielęgnacyjne: wymieniamy podłoże i przycinamy korzenie. Ważne jest również przycinanie gałęzi, które trzeba następnie owinąć drutem.  Wiosna to najlepszy czas także na przesadzanie, ale nie robimy tego każdego roku. Młode okazy zaleca się przesadzać co 2 rok, a starsze co 3 do 5 lat.

Podlewanie drzewka bonsai jest niezwykle ważne o tej porze roku. Trzeba to robić codziennie, najlepiej wieczorem, odstaną wodą. Sukulenty podlewamy jednak rzadziej. Wiosną zaczynamy także nawożenie, począwszy od kwietnia. Szczegóły dotyczące nawożenia zależą jednak od konkretnego gatunku. Miniaturowe formy domowych roślin, np. fikusa, wystawiamy na balkon po ostatnich przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja.

Czytaj też: Aranżacja nowoczesnego ogrodu na jesień. Jak go urządzić, aby zachwycił wszystkich wokół?

jak dbać o drzewko bonsaijak dbać o drzewko bonsai fot. unsplash.com

Lato: jak pielęgnować drzewo bonsai?

Jak prawidłowo dbać o drzewko bonsai? Latem wymaga od nas dużej ilości uwagi. Cały czas podlewamy często i regularnie, szczególnie w czasie upałów. To bardzo ważne, ponieważ ze względu na małą ilość podłoża (drzewko bonsai rośnie w płaskich doniczkach) są narażone na szybkie przesuszenie. Aż do sierpnia trzeba również nawozić roślinę. To także okres szybkiego wzrostu pędów, które musimy przycinać, a także usuwać te zbędne. Pamiętajmy też o odpowiednim stanowisku, wiele roślin nie może stać w pełnym nasłonecznieniu.

Pielęgnacja drzewka bonsai jesienią

Jesień to powolne przygotowywanie do okresu spoczynku. Drzewka bonsai nie podlewamy już tak często jak latem i wiosną, a także całkowicie zaprzestajemy nawożenia oraz przycinania. Gdy noce zaczynają być mroźne, domowe drzewka bonsai muszą wrócić z balkonu do domu. 

Czytaj też: Październik to najlepszy czas na sadzenie "królowych ogrodów". Te odmiany są najbardziej odporne

Drzewko bonsai zimą

Czas zimy to okres spoczynku drzewek bonsai. Odpowiedniki domowych roślin, które nie są odporne na mróz trzeba przenieść do chłodnego, ale dość jasnego pomieszczenia. Jak dbać o drzewko bonsai w domu zimą? Podlewamy je rzadko i wciąż nie nawozimy. Drzewka mrozoodporne, które naturalnie rosną na zewnątrz (np. sosny, buki), trzeba pozostawić na zewnątrz. Najlepiej jeśli mamy do dyspozycji ogród i możemy zadołować doniczki w ziemi. Trzeba je jednak dodatkowo zabezpieczyć przed mrozem, np. agrowłókniną. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.