Niech twój czajnik będzie wspaniałą ozdobą kuchni!

Czajnik elektryczny to rzecz, bez której trudno wyobrazić sobie kuchnię. Możliwość zaparzenia kawy czy herbaty w dowolnie wybranym momencie jest dla wielu ludzi podstawową potrzebą. Czy jednak czajnik musi być przedmiotem jedynie praktycznym? Zdecydowanie nie!

Nowoczesne czajniki elektryczne — połączenie praktyczności i stylu

Czajnik elektryczny należy do wyposażenia, które znajdziemy dziś praktycznie w każdej kuchni. Tradycyjnie wodę gotowało się w metalowym naczyniu na gazie lub płycie opalanej węglem. Obecnie coraz więcej mieszkań korzysta tylko z prądu, więc czajniki elektryczne cieszą się rosnącą popularnością. Korzystają z nich również mieszkańcy posiadający gaz, gdy chcą zagotować wodę szybko albo w pomieszczeniu innym niż kuchnia. 

Wybierając czajnik elektryczny, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd, ten element przyciąga nasz wzrok w sklepie. Jeśli lubimy wzornictwo inspirowane poprzednimi dekadami,  to warto zwrócić uwagę na czajniki utrzymane w stylistyce vintage oraz retro.

Czajniki w stylu vintageCzajniki w stylu vintage fot. Rozetka

Jak wybrać dobry czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny jest urządzeniem, które ma szereg parametrów technicznych. Warto je znać i nie kierować się przy wyborze jedynie kształtem. Projektanci prześcigają się w tworzeniu form, które skupią naszą uwagę i skłonią do wyboru ich produktu. Wygląd czajnika elektrycznego jest z pewnością ważnym parametrem, ma przecież nie tylko służyć, ale i zdobić kuchnię, stąd np. popularność czajników w stylu retro. Pamiętajmy jednak, by zwrócić uwagę także na inne aspekty ważne dla naszego zdrowia i portfela.

Podstawowy parametr to pojemność, standardowo od 0,5 do 2 litrów. Drugi ważny element to materiał, z którego jest wykonany, kiedyś królował plastik i metal, dziś spotykać można także czajnik elektryczny szklany oraz ceramiczny. Kolejny parametr to moc, najczęściej mieszcząca się w przedziale 650-3000 W. Sercem czajnika jest grzałka, może być spiralna lub płaska, czyli płytowa. Ta druga jest bardziej ekonomiczna i mniej podatna na osadzanie się kamienia. Wybierając dobry czajnik elektryczny, bierzemy pod uwagę także dodatkowe elementy lub funkcje – filtry, czujnik temperatury, zabezpieczenia itp.

Czajniki elektryczneCzajniki elektryczne fot. Rozetka

Szkło, ceramika czy metal - jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Czajnik elektryczny musi być wykonany z materiałów, które nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie, czyli pod wpływem ciepła nie będą uwalniać szkodliwych substancji. Z tego powodu odchodzi się od plastiku na rzecz metalu, szkła i ceramiki. Metalowy czajnik ze stali nierdzewnej jest bezpieczny i przede wszystkim bardzo trwały. Czajnik elektryczny szklany ma podobne właściwości, dodatkowy atut to efektowny wygląd, gdyż możemy podziwiać gotującą się wodę. Czajnik elektryczny ceramiczny wyróżnia się dodatkowo designem, gdyż wykonany jest z materiału, na który łatwo można nanieść rozmaite wzory i kolory. Dzięki temu nie służy wyłącznie do gotowania wody, ale może też stanąć na stole jako naczynie do herbaty.

Czajniki elektryczneCzajniki elektryczne fot. Rozetka

Zobacz więcej modeli: 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.