"Sezon na" materace piankowe oraz sprężynowe. Jakie są różnice i który model sprawdzi się lepiej?

Jaki materac wybrać? Pytanie to zadają sobie wszyscy miłośnicy zdrowego stylu życia, a tym samym zdrowego snu. Radzimy, jak dobrać ten właściwy dla siebie!

Materace sprężynowe - bonellowe, kieszeniowe oraz multipocket

Materace sprężynowe to najpopularniejsza kategoria materacy. Mogą być wykonane zarówno z wysokiej jakości sprężyn bonellowych, jak i sprężyn kieszeniowych. Materace bonellowe to stosowane od lat rozwiązanie znajdujące uznanie wśród miłośników klasycznych modeli. Zbudowane są z połączonych ze sobą sprężyn, które cechuje wysoka elastyczność powierzchniowa. 

Kieszeniowe materace sprężynowe z kolei to nowoczesne modele zbudowane ze sprężyn umieszczonych w osobnych, materiałowych kieszonkach - dzięki temu pracują niezależnie, a to zapewnia wysoką elastyczność materaca i optymalne dopasowanie do kształtu ciała śpiącej osoby. Wśród kieszeniowych materacy sprężynowych wyróżnić można także zupełnie innowacyjne modele, takie jak materace multipocket o zwiększonej liczbie sprężyn, a przez to wygodniejsze i zapewniające jeszcze lepsze podparcie dla ciała. Wszystkie wymienione wyżej rodzaje materacy sprężynowych to gwarancja wygody i odpowiedniego ułożenia ciała podczas snu.

Materac sprężynowy multipocketMaterac sprężynowy multipocket fot. Senna Materace

Materace sprężynowe ze strefami twardości 

Aby materace sprężynowe zapewniały możliwie jak najbardziej komfortowy sen, warto zwrócić uwagę na dodatkowe rozwiązania, w które mogą być wyposażone te modele. Materace sprężynowe mogą posiadać na przykład zróżnicowane strefy twardości, które jeszcze bardziej zwiększają wygodę podczas odpoczynku. W przypadku materacy sprężynowych stosuje się również różne rodzaje pianek - nie tylko na powierzchni materaca, ale także na jego bokach. W efekcie jest jeszcze wygodniejszy, ma dodatkowe właściwości, lepiej dostosowuje się do kształtu ciała, a ponadto jest dużo trwalszy, nie ulega odkształceniom i zniszczeniu. Tak duże spektrum rozwiązań sprzyjających komfortowi sprawia, że materace sprężynowe są najczęściej wybieranymi modelami do sypialni.

Materace piankowe

Materace piankowe słyną z różnorodności; zbudowane są z wysokiej jakości pianek lateksowych, wysokoelastycznych czy termoelastycznych zapewniających szeroki wachlarz właściwości. Przede wszystkim materace piankowe doskonale dopasowują się do ciała użytkownika, bardzo często mają właściwości antyalergiczne oraz ortopedyczne.

Materace piankowe mogą być wykonane z różnego rodzaju pianek lub ich połączeń - w zależności od kompilacji komponentów materace te uzyskują różne właściwości.

Materace piankowe termoelastyczne, dzięki reagowaniu na ciepło i nacisk, przybierają formę indywidualnie dopasowaną do ciała użytkownika, zapewniając mu tym samym doskonałe podparcie dla kręgosłupa i odprężenie dla mięśni i stawów.

Materace piankowe wysokoelastyczne z kolei cechuje duża sprężystość i elastyczność punktowa, co sprawia, że w użytkowaniu przypominają materace kieszeniowe.

Kolejnym typem materacy piankowych są te wykonane z lateksu - nie tylko są bardzo wytrzymałe i świetnie dopasowują się do ciała, ale także doskonałe wchłaniają i odparowują wilgoć.

Każdy z wymienionych typów charakteryzuje się porowatą strukturą, dzięki czemu niweluje ryzyko powstawania szkodliwych dla zdrowia roztoczy, bakterii i grzybów - materace piankowe  doskonale sprawdzają się zatem w przypadku alergików.

Materac piankowyMaterac piankowy fot. Senna Materace

Materac piankowy czy sprężynowy - który sprawdzi się lepiej?

Na pytanie  "Jaki materac wybrać - sprężynowy czy piankowy?" niestety, nie ma jednej prostej odpowiedzi. Rodzaj wypełnienia materaca nie jest jedynym kryterium wyboru. Materac piankowy  wyprodukowany jest - jak sama nazwa wskazuje - z pianki. Jednak trzeba na wstępie zaznaczyć, że pianka nie jest równa piance. Jest to jeden z najintensywniej rozwijających się surowców na rynku i niemalże z roku na rok, z miesiąca na miesiąc pojawiają się coraz to lepsze rozwiązania. Na ten moment dużą popularnością cieszą się  pianki termoelastyczne, dopasowujące się do kształtu ciała użytkownika na podstawie wydzielanego przez nie ciepła.

Jeśli chodzi o komfort i wygodę, oba typy materaców mogą ci je zapewnić na najwyższym poziomie. Warunek jest jeden: nie wybieraj najtańszych opcji, a te dopasowane do własnych realnych potrzeb. I materace kieszeniowe, i wykonane z elastycznych pianek zapewniają idealne podparcie całego ciała, chociaż robią to w inny sposób. W obu typach materacy możesz natknąć się na strefy twardości, które oznaczają, że w różnych częściach materaca jest mniej lub bardziej miękko. Przy zastosowaniu siedmiu stref cała sylwetka jest podparta idealnie, a tym samym odczuwamy maksymalny komfort podczas odpoczynku. Jeśli chodzi o wytrzymałość materacy, nowoczesne modele - piankowe, i sprężynowe - powinno się użytkować przez kilka lat, najlepiej maksymalnie ok. 10. 

Copyright © Agora SA