Jak dbać o róże w wazonie? Wprowadź naturalne piękno do swojego domu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak dbać o róże w wazonie, by jak najdłużej zachowały swoją niezrównaną urodę, ciesząc oczy domowników i gości. Przekonaj się, o czym powinieneś pamiętać i co robić, by te kwiaty stały się prawdziwą ozdobą Twojego domu.

Gdzie postawić róże w wazonie?

Na pewno chciałbyś, aby wazon z różami w Twoim domu był od razu zauważony i doceniony przez gości. Właśnie dlatego tak kluczową sprawą jest znalezienie kwiatom odpowiedniego miejsca. Oczywiście, może to być stół w jadalni czy salonie – wtedy ta odrobina natury będzie umilać Wam czas podczas każdego posiłku. Innym pomysłem może być postawienie bukietu na stoliku kawowym czy komodzie w pokoju dziennym. Róże w wazonie pięknie zaprezentują się także w sypialni, jednak nie stawiaj ich tam, jeśli masz wrażliwy węch – mogą Ci utrudnić zasypianie.

Najlepiej będzie, jeśli Twoje róże nie zostaną narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a także wysokich temperatur. Cięte kwiaty idealnie odnajdą się w półcieniu, o ile tylko zadbasz o zachowanie stałej temperatury pokojowej.

Jak przedłużyć życie róż w wazonie?

Na pewno chcesz, żeby Twoje róże w wazonie jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd. Są pewne sposoby, które pomogą Ci to osiągnąć. Wystarczy, że będziesz pamiętać o:

  • unikaniu nagłych zmian temperatury powietrza – róże źle znoszą nagłe skoki temperatur. Jeśli masz taką możliwość, po przyniesieniu ich do domu, pozostaw je przez godzinę lub dwie w folii, którą były okryte po opuszczeniu sklepu;
  • odpowiednim miejscu – poza właściwą temperaturą otoczenia i brakiem bezpośredniego nasłonecznienia, unikaj stanowisk w pobliżu dojrzewających owoców, a także innych, starzejących się kwiatów, ponieważ to może niekorzystnie wpłynąć na stan Twoich róż;
  • zimnej wodzie – róże wstawiaj wyłącznie do wazonu wypełnionego zimną wodą;
  • dokładnym oczyszczeniu wazonu – nim umieścisz w nim kwiaty, musisz pozbyć się ewentualnych osadów z kamienia i brudu, ponieważ w takich miejscach lubią się rozwijać bakterie, powodujące gnicie roślin;
  • wykorzystaniu odżywki dla róż – w kwiaciarniach można otrzymać specjalny środek przedłużający trwałość róż. Pamiętaj jednak, by w żadnym wypadku nie używać innych tego typu preparatów, które nie będą przeznaczone dla róż, ponieważ mogą one zawierać szkodzące im substancje;
  • codziennej wymianie wody – musisz o tym pamiętać, ponieważ woda powinna być czysta. Przy takiej wymianie wody konieczne będzie też dokładne wyczyszczenie wazonu, aby uniknąć rozwoju bakterii gnilnych.

Jak dbać o róże w wazonie?Jak dbać o róże w wazonie? fot. Shutterstock

Co dodać do wody do róż?

Oprócz specjalnej odżywki pomagającej utrzymać róże w wazonie w jak najlepszym stanie, do wody, w której stoją, możesz też dodać cukier. Kwiaty będą go z niej pobierać i w ten sposób odżywiać wszystkie swoje części. Dodanie cukru do wody to także idealny sposób na to, by róże zachowały swoją pierwotną barwę, a ich płatki nie uległy zniebieszczeniu. Nie przesadź jednak z ilością cukru rozpuszczonego w wodzie – na jeden litr spokojnie wystarczy mała łyżeczka.

Jeśli zdecydujesz się na dodatek cukru, pod żadnym pozorem nie zapominaj o codziennej wymianie wody – bakterie gnilne wykorzystają go jako pokarm. Możesz też dorzucić do wody w wazonie tabletkę aspiryny, która pozwoli zachować wodzie kwaśny odczyn i jednocześnie pozbyć się niechcianych drobnoustrojów.

Czy trzeba przycinać róże?

Przycinanie róż przed wstawieniem do wazonu i później, co parę dni, również może przedłużać ich żywotność. Pamiętaj, by łodygę przyciąć pod kątem, wykorzystując do tego celu ostry nożyk – dzięki temu zyskasz gwarancję, że ich nie zmiażdżysz. Możesz również zaparzyć końcówki łodyg, wkładając je na około 10 sekund do gorącej wody. Musisz to jednak zrobić ostrożnie i nie trzymać ich w takiej temperaturze zbyt długo.

Jak odświeżyć róże?

A co, jeśli Twoje kwiaty przestały wyglądać dobrze, bo o nich zapomniałeś? Jak odświeżyć róże, które utraciły swoje piękno? Możesz spróbować je reanimować, choć takie działanie nie zawsze musi się zakończyć powodzeniem. Najpierw przenieś wazon z różami w chłodne, zacienione miejsce. Jeśli widzisz, że kwiaty są lekko nadwiędłe, zafunduj im kąpiel, uprzednio przycinając łodygi i usuwając uszkodzone płatki. Róże umieść w dużym naczyniu z bardzo zimną wodą, a potem pozostaw je w nim na noc. Istnieje spora szansa, że rano będą wyglądać dużo lepiej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.