Zrelaksuj się na świeżym powietrzu niezależnie od pogody - altany, pergole i pawilony ogrodowe

Czy jest coś bardziej kojącego niż odpoczynek na świeżym powietrzu? Słuchanie śpiewu ptaków, szum drzew i przyjemny powiew wiatru mogą być doskonałym sposobem na relaks i odprężenie w wiosenne oraz letnie dni. Altany, pergole i pawilony ogrodowe zapewnią nam niezrównany komfort podczas wypoczynku na zewnątrz, niezależnie od pogody.

Altany 

Altany ogrodowe to lekkie konstrukcje przeznaczone do użytkowania na wszelkiego rodzaju terenach zielonych. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór tego typu architektury ogrodowej. Modele kwadratowe i prostokątne mogą być wolnostojące, lecz często wybierane są również jako altany przydomowe – oparte o o ścianę budynku. W czterokątnej altance, szczególnej takiej o większych wymiarach, można wygospodarować zarówno miejsce do odpoczynku i spotkań, jak i np. kącik do zabawy dla dzieci.

Niektóre modele posiadają również specjalnie przygotowane miejsce na grilla, czyli z wywietrznikiem, który odprowadzi dym poza obręb konstrukcji i umożliwi przyjemne spędzenie czasu podczas barbecue. Altany ogrodowe mogą mieć także różne kolory, a wiele budowli we własnym zakresie przemalujesz na wybraną barwę. Ponadto modele różnią się między sobą również stylem wykonania – niektóre są tradycyjne, proste, inne natomiast absolutnie nowoczesne, wręcz futurystyczne, przypominające swoją formą np. igloo. Wybór konstrukcji w sklepie Ogrodosfera jest naprawdę szeroki, tak by każdy mógł wybrać model dokładnie odpowiadający jego potrzebom.

AltanaAltana fot. Ogrodosfera

Pergole 

Pergola to łatwy sposób na stworzenie przydomowego, zadaszonego miejsca do wypoczynku. Konstrukcja może mieć charakter wolnostojący lub przeznaczony do oparcia o ścianę budynku. Pergole to konstrukcje zaprojektowane głównie do ochrony miejsca do wypoczynku przed słońcem. Co jednak istotne, nie muszą być umiejscawiane wyłącznie na tarasie. Można je również ulokować w ogrodzie bez oparcia o ścianę budynku. 

Oprócz funkcji zacienienia, pergole tarasowe odgrywają też inne role. Wykorzystywane są np. jako element nadający budynkowi wizualnej lekkości, podpora dla zielonej roślinności czy nośnik oświetlenia. Ponadto każda pergola tarasowa kształtuje także charakter i styl danej przestrzeni. Niektóre rozwiązania są bowiem bardziej dyskretne, inne z kolei – bogato zdobione, wymyślne i dodatkowo umożliwiające udekorowanie ich we własnym zakresie np. pnączami lub konkretnymi tkaninami. W ofercie sklepu Ogrodosfera znajdziesz mnóstwo różnych konstrukcji – od tradycyjnych po bardziej nowoczesne.

Pergola ogrodowa z dachem tworzy nieoceniony w upalne dni cień. W przypadku posiadania dachu litego  chroni również przed deszczem, śniegiem czy gradem. Natomiast pergola tarasowa z ruchomą osłoną lub dachem płóciennym zabezpiecza przed lekkimi, przelotnymi opadami, a także liśćmi czy drobnymi nieczystościami. Pergola tarasowa z zasłonami dodatkowo izoluje miejsce do wypoczynku, chroniąc je przed ciekawskimi spojrzeniami i zapewniając użytkownikom większy poziom prywatności. 

PergolePergole fot. Ogrodosfera

PergolePergole fot. Ogrodosfera

Pawilony ogrodowe

Nowoczesne pawilony ogrodowe są nie tylko funkcjonalne, ale i pięknie urozmaicają i upiększają przestrzeń. Oferują też spore możliwości aranżacyjne – szczególnie w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych konstrukcji. Różnią się od sobie rodzajami, materiałami i wymiarami, łączą je natomiast podobne funkcje oraz prostota montażu.

Pawilony do ogrodu najczęściej pełnią funkcję ochrony przed słońcem, wiatrem i deszczem. Część konstrukcji posiada praktyczne wywietrzniki dachowe, które zapewniają optymalną cyrkulację powietrza.  Świetnie sprawdzają się w prywatnych ogrodach przykładowo jako zadaszenie nad jacuzzi, przydatne są również na terenach publicznych – część z nich odgrywa bowiem rolę pawilonów handlowych. 

Pawilon ogrodowyPawilon ogrodowy fot. Ogrodosfera

Pawilon ogrodowyPawilon ogrodowy fot. Ogrodosfera

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.