Łazienka na poddaszu. Aranżacja małego pomieszczenia z problematycznymi skosami

Łazienka na poddaszu to poważne wyzwanie dla każdego, kto chciałby urządzić ją w taki sposób, by w pełni wykorzystać jej funkcjonalność. Czy skosy zawsze stanowią problem? A może otwierają nowe możliwości? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Łazienka z wanną na poddaszu

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Łazienka z wanną to częsty wybór w przypadku niewielkiej przestrzeni. To jednocześnie maksimum funkcjonalności, ponieważ wanna, w przeciwieństwie do prysznica, bez problemu odnajdzie się przy skosach i nie będzie trzeba nawet zbyt mocno się nad tym głowić. Obecnie bardzo modne są wanny wolnostojące, choć wciąż można znaleźć amatorów prostokątnych modeli obudowanych płytkami.

Musisz jednak wiedzieć, że to wanny wolnostojące i przyścienne dają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do modeli obudowanych kafelkami, nie trzeba myśleć o ich zabudowie. Jednocześnie masz możliwość ustawienia ich pod dowolnym kątem i w wybranej odległości od ściany (tak naprawdę wszystko w ich wypadku zależy tylko od Ciebie i Twoich preferencji).

Do nowoczesnych wnętrz najbardziej poleca się wanny wolnostojące – lekkie i bardzo efektowne. Pamiętaj też, że miejsce, które pozostanie między wanną a ścianą kolankową, możesz dowolnie wykorzystać, na przykład montując tam funkcjonalne półki, także te z podświetleniem.

Łazienka ze skosami na poddaszu – a co, jeśli wolisz prysznic?

To zrozumiałe, że nie każdy chce wyposażać swoją łazienkę w wannę. Czy jednak umiejscowienie łazienki pod poddaszowymi skosami uniemożliwia stworzenie w niej funkcjonalnej kabiny prysznicowej? Oczywiście, że nie. Nie możesz po prostu wybrać na nią miejsca pod skosami, a wybrać ten fragment łazienki, który znajduje się w jej najwyższej części (potrzebna jest pełna wysokość stania – idealne będzie 210 centymetrów).

Lepiej odpuść sobie natomiast prysznic z tradycyjnym brodzikiem – w łazience na poddaszu dużo lepiej sprawdzi się kabina z odpływem liniowym. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie Ci zaaranżować pozostałą przestrzeń w pomieszczeniu. Prysznic tego rodzaju dużo prościej też utrzymywać w czystości, a przy okazji powszechnie uważa się go za najnowocześniejsze z dostępnych rozwiązań łazienkowych.

Pamiętaj tylko, że jeśli wybierzesz odpływ liniowy, konieczne będzie zachowanie solidnej izolacji, a przy tym także prawidłowych spadów. Wyjątkowo efektowne okażą się industrialne kabiny prysznicowe otoczone ściankami typu walk-in.

Łazienka ze skosami na poddaszuŁazienka ze skosami na poddaszu fot. Shutterstock

Urządzanie łazienki na poddaszu – o czym pamiętać?

Urządzanie łazienki na poddaszu na pewno nie należy do łatwych zadań. Jeśli jednak będziesz pamiętać o kilku sprawach, nie powinno Ci przysporzyć kłopotów. Przemyślana aranżacja natomiast na pewno dostarczy Ci wielu powodów do dumy.

Ach, te skosy, czyli na co zwrócić uwagę

Udręką przy aranżacji pomieszczeń na poddaszu bywają skosy, które nie są czymś typowym i nakazują więcej zastanowienia przy planowaniu projektu – a ten od razu musi być dobry, by nie doprowadzić do błędów, pociągających za sobą poważne konsekwencje. Warto odróżnić całkowitą powierzchnię pomieszczenia od powierzchni użytkowej. Pierwszą z nich tworzy cała przestrzeń w Twojej łazience, drugą natomiast to, z czego realnie możesz korzystać, a jej wysokość powinna wynosić przynajmniej 190 centymetrów. Koniecznie też sprawdź, czy żaden ze skosów nie zablokuje Ci swobodnego korzystania z wyposażenia i sprzętów, jakie znajdą się w Twojej łazience.

Zagospodaruj maksimum przestrzeni

Skosy wcale nie są Twoim wrogiem i nie możesz tak o nich myśleć! To także przestrzeń, którą możesz, a nawet powinieneś wykorzystać, by uczynić swoją łazienkę jeszcze bardziej funkcjonalną. To właśnie je możesz wykorzystać do stworzenia schowków i tym samym uczynić je niezwykle pożytecznymi.

Jeśli dobrze przemyślisz swoją „dodatkową przestrzeń", uda Ci się zaaranżować w niej szafki, które będą ukryte przed oczami użytkowników łazienki. Możesz też wstawić tam niższe zabudowy. To tam znajdą się półki, zdolne pomieścić Twoje kosmetyki, środki czystości, ręczniki czy wszelkie łazienkowe akcesoria. W ten sposób zadbasz też o porządek i schludny wygląd pomieszczenia.

Miejsce dla umywalki

Ściana przy umywalce musi mieć przynajmniej 190 centymetrów wysokości. Sama umywalka, żebyś mógł mieć do niej swobodny dostęp, powinna być umieszczona na wysokości 80-85 centymetrów od podłogi. Nad nią na pewno warto zdecydować się na lustro – duże i podświetlone, które dodatkowo otworzy przestrzeń, optycznie powiększając łazienkę. Dalsza przestrzeń może się znajdować spokojnie pod skosem. Na tej ścianie możesz też zamontować dodatkowe oświetlenie, na przykład wykorzystując taśmy LED.

Miejsce dla WC

Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj WC się zdecydujesz. W przypadku miski wiszącej, wystarczy, że znajdzie się ona przy ścianie, mającej przynajmniej 130 centymetrów. Właśnie taką wysokość ma zwykle stelaż podtynkowy, wykorzystywany na poddaszu. Jeśli zależy Ci na komforcie korzystania z każdego takiego sprzętu, weź pod uwagę to, że wysokość ściany w miejscu, w którym będziesz stał, wynosiła 190 centymetrów.

Dobre doświetlenie

Widna łazienka to doskonałe rozwiązanie, które z pewnością doceni każdy użytkownik. Jeśli Twoja łazienka znajduje się na poddaszu, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wykorzystał w niej okno połaciowe. W ten sposób dostarczysz do środka światło dzienne. Jeśli nieopodal okna znajdzie się wanna, podczas kąpieli będziesz mógł cieszyć się widokiem nieba.

Wszystko, co sprawi, że będzie przytulniej

W każdej łazience, również takiej na poddaszu, bardzo ważne są wszelkie dodatki. To właśnie dzięki nim w pomieszczeniu robi się przytulniej i naprawdę chcemy z niego korzystać. Dobierz pasujące do wybranego wystroju dywaniki, pamiętaj też, że odpowiednio złożone ręczniki także mogą stanowić ciekawą ozdobę – weź tylko pod uwagę, by dopasować je kolorystycznie do reszty aranżacji. Jeśli ostatecznie zdecydujesz się na okno poddaszowe, do łazienki możesz też wprowadzić rośliny. Jest naprawdę sporo gatunków, które doskonale czują się w wilgotnych pomieszczeniach, a za ich sprawą w Twojej łazience zrobi się jeszcze bardziej nastrojowo.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.