Doniczki wiszące na balkon. Zaaranżuj swoją przydomową przestrzeń!

Doniczki wiszące na balkon to jeden z elementów, które warto wykorzystać, gdy chcesz stworzyć u siebie przyjemny zakątek, pełen roślin. Przekonaj się jednak najpierw, co masz do wyboru i dobrze się zastanów, które z nich przydadzą się właśnie tobie.

Doniczki wiszące na balustradę – kiedy się przydadzą?

Doniczki wiszące na balustradę to obowiązkowy element na balkonie, który ma Ci posłużyć za namiastkę prawdziwego ogrodu. Przydadzą się szczególnie wtedy, gdy masz do zagospodarowania wyjątkowo małą przestrzeń i trudno byłoby Ci ustawiać doniczki na podłodze. Pojemniki, zawieszone na barierce, nie zajmą miejsca, a jednocześnie będą upiększać balkon nie tylko swoją formą, ale i obecnością wybranych roślin.

Zwykle doniczki zawieszane na balustradzie wyróżnia lekka forma. Mogą się one różnić od siebie kształtami i w zależności od tego, na czym Ci zależy, możesz z powodzeniem wybierać i najprostsze, podstawowe formy, jak i te bardziej efektowne, przyciągające wzrok. Praktyczne uchwyty, będące ważną częścią takich doniczek, są solidne i odpowiednio wyprofilowane, by zapewniać doniczkom stabilność po zawieszeniu. 

W zależności od potrzeb, możesz wybierać doniczki w wielu różnych kolorach – do tych popularnych należą zielone, idealnie współgrające z roślinami, a także uniwersalne białe, brązowe lub kremowe. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrała na swój balkon doniczki w jakimś mniej typowym kolorze. Możesz też wybrać różne materiały wykonania swoich doniczek, choć zdecydowanie największą popularnością cieszą się te z tworzywa sztucznego. Zwróć też uwagę, że doniczki mogą być małe, duże, bardziej okrągłe i bardziej kwadratowe – dokładnie takie, jakie zechcesz.

Doniczki wisząceDoniczki wiszące fot. shutterstock

Doniczki wiszące drewniane: więcej natury na twoim balkonie

Chcesz, by wszystko wyglądało naturalnie i swojsko? A może podobają Ci się najprostsze rozwiązania? W takim razie możesz bez wahania postawić na drewniane doniczki wiszące. Zwykle mają one proste, symetryczne kształty i nierzadko mogą przypominać skrzynki. Dzięki temu wyglądają jeszcze ciekawiej, a ozdobione kwiatami, staną się ważnym punktem każdego balkonu.

Drewno, które jest wykorzystywane do tworzenia takich doniczek, charakteryzuje się wysoką jakością, co sprawia, że nie ulegają zbyt łatwo zniszczeniu. Co więcej, mogą być dodatkowo chronione warstwą lakieru, co zapobiegnie ich zniszczeniu przez czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr czy upalne słońce. Doniczki mogą mieć różne odcienie i kolory, wyróżniać się wyrazistym usłojeniem lub wręcz przeciwnie – stawiać na jednolitą barwę. Choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, również doniczki mogą posłużyć za efektowne dekoracje.

Doniczki wiszące plastikowe: wytrzymała alternatywa

Zdecydowanie najczęstszym wyborem na balkon są doniczki wiszące plastikowe. Musisz mieć świadomość, że są one zwykle wykonywane z bardzo trwałego tworzywa sztucznego, który ma zapobiec ich ewentualnym uszkodzeniom. Takie doniczki mogą bez problemu posłużyć przez lata, zachowując swoją pierwotną świetność, co na pewno przemawia na ich korzyść. Co więcej, nie wymagają dodatkowej ochrony, co miałoby zapobiegać uszkodzeniom, które powstały na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych.

Choć wiszące doniczki wykonane z plastiku mogą być dekoracyjne, zwykle producenci stawiają na funkcjonalność, która przydaje się w takich miejscach. Mogą mieć przeróżne kolory, a dzięki obecnym możliwościom, mogą bez problemu imitować klasyczne wersje doniczek, co z kolei świetnie wpasuje się w krajobraz tradycyjnie urządzonego balkonu.

Jakie doniczki wiszące na balkon wybrać?

Kiedy wybierasz doniczki na balkon, w tym także doniczki wiszące, zwróć uwagę, czy pasują do wystroju, jaki króluje na Twoim balkonie. Pamiętaj, że design innych elementów musi się spójnie łączyć z designem oraz charakterem doniczek, jakie wybierasz. Doniczki powinny też odpowiednio korespondować z zasadzonymi w nich roślinami.

Równie dużą popularnością cieszą się tradycyjne doniczki, które ciekawie korespondują ze starszymi domami lub mieszkaniami w bloku. Z kolei kolor takich pojemników na kwiaty warto dopasować do barwy elewacji budynku. Zwróć też uwagę na jej stylistykę i raczej nie łącz tradycyjnych form i kształt z nowoczesnymi przedstawieniami i na odwrót. Zawsze możesz też poprosić o podpowiedź osoby doświadczone w temacie urządzania balkonów pod ogródki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.