Zaaranżuj olśniewający stół! Wybieramy najpiękniejsze obrusy na lato 2024

Obrus to niezwykle ważny element dekoracji stołu, to tak zwana baza. Niezależnie od tego, czy organizujesz elegancką kolację w domu, przyjęcie w ogrodzie, czy po prostu obiad w rodzinnym gronie, dobrze dobrany obrus pozwoli ci stworzyć olśniewający stół, który zachwyci i doda uroku każdej okazji.

Obrusy w kwiaty - świetnie sprawdzą się latem

Idealny obrus pełni jednocześnie dwie funkcje: sprawia, że stół wygląda elegancko oraz chroni jego blat przed zabrudzeniami czy zarysowaniami. Należy więc odpowiednio go wybrać – zadbać o praktyczny materiał, dopasować właściwie rozmiary, a także przemyśleć pasującą kolorystykę. Wybranie praktycznego obrusu wcale nie jest taką prostą sprawą. Aby dobrze prezentował się on na stole, musi jednocześnie pasować do niego pod względem kształtu i wymiarów. Jeśli masz swoją ulubioną zastawę stołową - obrus powinien także ładnie się z nią komponować, tak aby tworzyło to spójną całość wizualną.

Na lato 2024 warto postawić na motywy kwiatowe. Obrusy w wyrazistych kolorach od razu przyciągną wzrok. Świetnie będą komponować się z klasyczną zastawą w bieli.

ObrusyObrusy fot. Dekoria

Obrus idealny - jaki go wybrać?

Aby obrus doskonale pasował do twojego stołu, należy przede wszystkim ustalić jego dokładne wymiary. Materiał powinien przykrywać cały blat, a oprócz tego zwisać swobodnie za jego krawędziami. Zazwyczaj przyjmuje się, że ta „nadmiarowa część" wynosi ok. 20-25 cm z każdej strony. Idealnie dopasowany obrus powinien więc mieć o ok. 40-50 cm długości i 40-50 cm szerokości więcej niż blat stołu.

W przypadku obrusów okrągłych działa się podobnie. Mianowicie mierzysz średnicę blatu, a następnie do uzyskanej wartości dodajesz ok. 40-50 cm. Dodatkowo można też się zdecydować na dobór bieżnika. Może on pełnić funkcję dekoracyjną blatu na co dzień, a na czas posiłku być wymieniany na „pełnoprawny" obrus.

Motywy kwiatowe w pastelowych barwach sprawią, że twój letni stół będzie elegancją, a jednocześnie subtelną bazą dla innych elementów na stole. 

ObrusyObrusy fot. Dekoria

Obrusy – modne wzory i kolory na lato 2024

Na jaki obrus warto postawić na lato 2024? Nie bój się kolorów i wzorów! Warto jednak wybierać takie barwy, które będą dobrze współgrać z kolorystyką wnętrza. W modzie są wyraziste desenie. Najpopularniejsze z nich to motywy roślinne oraz wzory geometryczne. Dobrze wziąć pod uwagę również to, jak na materiale będzie się prezentować twoja zastawa bądź takie dekoracje jak tace, misy czy patery. 

ObrusyObrusy fot. Dekoria

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.