Jak dobrać dla siebie idealny materac do spania?

Piankowy czy sprężynowy i o jakiej twardości? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest tak ważny?

Zakładając, że do właściwej regeneracji organizmu człowiek potrzebuje przespać 7-8 godzin na dobę, w łóżku spędzamy średnio 1/3 swojego życia. Jest to czas, gdy nasze mięśnie się rozluźniają, umysł się oczyszcza, wycisza, to także moment, w którym zbieramy siły na następny dzień i kolejne wyzwania. Właśnie dlatego warto w tym czasie zapewnić sobie maksymalny komfort. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na jakość snu jest więc wybór odpowiedniego materaca. Sami wiemy najlepiej jak niewyspanie negatywnie wpływa na cały kolejny nasz dzień...jesteśmy rozdrażnieni, brakuje nam energii, mamy kłopoty ze skupieniem uwagi. 

Materace piankowe:

Jak dobrać dla siebie idealny materac do spania?Jak dobrać dla siebie idealny materac do spania? fot. Shutterstock

 Pianka visco memory i 7 stref twardości gwarantują boski sen!

Jaki materac wybrać - sprężynowy czy piankowy?

Niestety, nie ma na nie prostej odpowiedzi. Rodzaj wypełnienia materaca nie jest jedynym kryterium wyboru. Materac piankowy wyprodukowany jest - jak sama nazwa wskazuje - z pianki. Jednak trzeba na wstępie zaznaczyć, że pianka nie jest równa piance. Jest to jeden z najintensywniej rozwijających się surowców na rynku i niemalże z roku na rok, z miesiąca na miesiąc pojawiają się coraz to lepsze rozwiązania. Warte uwagi są pianki termoelastyczne dopasowujące się do kształtu ciała użytkownika na podstawie wydzielanego przez nie ciepła.

Jeśli chodzi o komfort i wygodę, oba typy materaców mogą ci je zapewnić na najwyższym poziomie. Warunek jest jeden: nie wybierasz najtańszych opcji, a te dopasowane do własnych realnych potrzeb. Materace kieszeniowe oraz modele wykonane z elastycznych pianek zapewniają idealne podparcie całego ciała, chociaż robią to za pomocą innych metod. W obu typach materacy możesz natknąć się na strefy twardości, które oznaczają, że w różnych częściach materaca jest mniej lub bardziej miękko. Przy zastosowaniu siedmiu stref cała sylwetka jest podparta idealnie, a tym samym odczuwamy maksymalny komfort podczas odpoczynku. Jeśli chodzi o wytrzymałość materacy, to nowoczesne modele - i piankowe, i sprężynowe - powinno się użytkować przez kilka lat, najlepiej maksymalnie ok. 10. 

Materace sprężynowe:

Jaka twardość materaca sprawdzi się dla nas najlepiej?

Materac to spory wydatek, ale równocześnie inwestycja w to, co najważniejsze, czyli w zdrowie i dobre samopoczucie. Źle dobrany może powodować bóle pleców lub nawet poważniejsze problemy z kręgosłupem. Każdej doby spędzasz w łóżku co najmniej kilka godzin, ten czas powinien ci dawać maksymalny wypoczynek i regenerację! Niezależnie od rodzaju wypełnienia, twardość materaca powinna być niezaprzeczalnie dopasowana do użytkownika i jego wagi. Parametr ten standardowo oznaczany jest literką "H" oraz cyfrą od 1 do 4 (niekiedy stosowana jest skala 1-3 lub 1-5).

  • H1 to materace miękkie, idealne dla osób o wadze do 60 kg, w tym dla dzieci
  • H2 to materace średnio miękkie, w sam raz dla osób o wadze od 50 do 80 kg
  • H3 to materace średnio twarde, sprawdzą się dla osób o wadze od 80 do 100 kg lub lżejszych
  • H4 to materace twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.