Istnieje przekonanie, że aranżacja łazienki 4m2 to nie lada wyzwanie. Jednak znając odpowiednie zasady, wcale nie jest to takie trudne. Nawet z najmniejszego pomieszczenia w bloku, można stworzyć funkcjonalną i estetyczną łazienkę. Sprawdź, jak to zrobić.
Najważniejszą kwestią podczas aranżacji małej łazienki o powierzchni 4m2 jest minimalizm. W tak małym pomieszczeniu nie ma miejsca na wymyślne meble i urządzenia sanitarne albo zbędne ozdoby odpowiadające jedynie za efekt wizualny. Minimalistyczne podejście do tego, jak urządzić małą łazienkę 4m2 jest kluczowe do stworzenia funkcjonalnego pomieszczenia. Nie można dopuścić do sytuacji, w której w łazience będzie zbyt dużo elementów, przez co poruszanie się po niej będzie graniczyło z cudem.
Aranżując małą łazienkę 4m2, należy dobrać odpowiednią kolorystykę wnętrza, a także właściwie rozmieścić wszelkie niezbędne sprzęty, takie jak umywalka, pralka, wanna/prysznic oraz wc. Wszystko musi być dokładnie przemyślane, gdyż nie ma tu miejsca na błędy.
Urządzając małą łazienkę 4m2, warto zacząć od określenia kolorystyki wnętrza. Za pomocą odpowiednich kolorów można w łatwy sposób optycznie powiększyć przestrzeń. Należy tutaj postawić na jasne barwy, które będą wizualnie oddalać od siebie ściany, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawało się większe niż faktycznie jest. Do jasnych kolorów zaliczamy przede wszystkim biel i stonowane odcienie beżu - to one powinny stanowić bazę.
Biel lub beż można uzupełnić pastelami. Idealnie sprawdzi się tutaj błękit, a także jasny róż, szarość i zieleń. W małej łazience 4m2 należy unikać ciemnych kolorów. Można przemycić je jedynie w postaci delikatnych akcentów, które dodadzą wnętrzu charakteru, ale nie przyciemnią go. Ciemne elementy sprawdzą się do wyrównania proporcji i zatuszowania ewentualnych mankamentów.
Podczas urządzania małej łazienki 4m2 lepiej nie wybierać pierwszych lepszych płytek, które nam się podobają. Bowiem zarówno ich kolor, jak i rozmiar mają bardzo duże znaczenie. Jak już wiemy, płytki powinny być jasne, ale to nie wszystko. W przypadku płytek ściennych warto wybrać te z połyskiem. Dzięki temu będą one znakomicie odbijały światło. Z kolei płytki podłogowe ze względów praktycznych powinny być matowe.
Aranżując małą łazienkę, warto postawić na płytki wieloformatowe. Jest to najlepszy sposób na optyczne powiększenie wnętrza. W połączeniu z minimalną fugą stworzą one jednolitą powierzchnię. Można wybrać zarówno kwadratowe, jak i prostokątne płytki. Druga opcja daje nam większe możliwości modyfikacji optycznego odbioru przestrzeni. Bowiem takie kafelki ułożone poziomo wizualnie poszerzą ścianę, a ułożone pionowo wydłużą ją.
Oświetlenie w małej łazience odgrywa bardzo ważną rolę. Pomieszczenie to powinno być jasne i otwarte. Zbyt mała ilość sztucznego światła lub złe jego rozmieszczenie sprawi, że łazienka będzie ciemna, a przez to będzie wyglądała na jeszcze mniejszą. Urządzając małą łazienkę 4m2, warto zrezygnować z tradycyjnych rozwiązań w postaci lamp wiszących, umieszczonych w centralnej części sufitu.
W tym przypadku należy skupić się na nowoczesnych oprawach oświetleniowych, które nie zajmą zbyt dużo miejsca. Można postawić na:
Najważniejszym etapem aranżacji każdej łazienki jest wybór wyposażenia sanitarnego. W przypadku małej łazienki mamy tutaj bardzo ograniczone możliwości i musimy zrezygnować z niektórych rozwiązań. Doskonałym tego przykładem jest wanna. Oczywiście dałoby się ją umieścić w małej łazience, jednak zajmie nam ona zdecydowanie więcej miejsca niż kabina prysznicowa. Zależy nam na funkcjonalności i wygodzie, więc to właśnie prysznic powinien znaleźć się w małej łazience o powierzchni 4m2.
Urządzając małą łazienkę 4m2, należy wybrać również odpowiednią umywalkę. Najlepiej sprawdzą się tutaj modele nadblatowe. Dzięki temu będziemy mogli w pełni wykorzystać przestrzeń pod umywalką, montując tam szafki. Nie warto również szaleć z wielkością - im mniejsza umywalka, tym większa ilość miejsca na blacie na przedmioty pierwszej potrzeby.
W przypadku zestawu WC najlepszym rozwiązaniem do małej łazienki są miski wiszące z zestawami podtynkowymi montowanymi na stelażu ukrytym w ścianach. Nie dość, że wyglądają one bardzo nowocześnie i elegancko, to w dodatku pozwalają nam maksymalnie oszczędzić miejsce.