Jaka powinna być wysokość blatu? Tak sprawdzisz to szybko i łatwo

Wymyślając swoje wnętrze lub konsultując swoje wizje z projektantem, niektóre elementy mieszkań uznajemy za bezsporne pewniki. Czy można do tej grupy zaliczyć kwestię wysokości roboczych blatów?

Jeśli mamy możliwość zaprojektowania swoich przestrzeni sami od początku lub jesteśmy w stanie podjąć się gruntownego remontu, niezwykle ważne jest, by pomyśleć o najmniejszych szczegółach, by codzienne funkcjonowanie w mieszkaniu stało się czystą przyjemnością.

Czy warto zwracać uwagę na wysokość blatów?

Choć w sklepach najczęściej znajdziemy standardowe wysokości mebli, to w przypadku różnego rodzaju blatów roboczych warto wziąć pod uwagę te robione na zamówienie lub z możliwością regulowania ich wysokości.

Przykładem potwierdzającym dużą potrzebę personalizacji blatów do ich indywidualnych użytkowników są między między innymi ergonomiczne biurka. W ostatnich latach zyskały one wyjątkowo dużą popularność, zaskarbiając sobie serca użytkowników możliwością regulacji ich wysokości. Pozwala to nie tylko na dopasowanie wysokości do wzrostu każdej osoby, lecz także umożliwia na pracę przy biurku w zdrowszej dla kręgosłupa, stojącej pozycji.

Jaka dobrze dopasować wysokość blatów?

Nie można też zapomnieć, że robocze blaty, przy których spędzamy stosunkowo dużo czasu, to te znajdujące się w kuchniach. Choć z przyzwyczajenia zapewne większość z nas nie zwraca uwagi na to, że w naszych domach są one dopasowane odpowiednio lub nie, to okazuje się, że może to mieć duży wpływ na komfort wykonywanych przez nas czynności, a także zdrowie naszego kręgosłupa.

Mało kto wie, że istnieją wzory pozwalające określić odpowiednią wysokość blatów z dokładnością do jednego centymetra. Jednymi z popularniejszych sposobów są:

  • użycie wzoru; (wzrost wyrażony w centymetrach) : 2 + 5 cm

oraz

  • zmierzenie odległości od łokcia do blatu - powinna wynosić najlepiej od 15 do 20 cm.

Co zrobić  w przypadku, kiedy domownicy znacząco różnią się między sobą wzrostem? W takich przypadkach warto uśrednić wysokość blatów, znaleźć tak zwany złoty środek. Innym, bardziej skomplikowanym sposobem jest też zaprojektowanie kuchni z blatami o różnych wysokościach, jednak zazwyczaj wymagać to będzie rady doświadczonego architekta.

Więcej o: