Spiżarnia w kuchni - jak ją zaplanować i o czym trzeba pamiętać?

Spiżarnia w kuchni jest na miarę złota. To wygodne i coraz modniejsze rozwiązanie. Zobacz, jak ją zaaranżować.

Chyba każdy chociaż raz w swoim życiu narzekał na brak przestrzeni w swoim domu. Często ten problem dotyczy np. przetworów, których nie brakuje pod koniec lata. Wtedy spiżarnia w kuchni przydaje się bardziej niż cokolwiek innego. Jednak jak ją sprytnie zaaranżować, żeby nie rzucała się w oczy, ale zawsze była na wyciągnięcie ręki? Oto kilka przydatnych porad i inspiracji.

Jak wydzielić spiżarnię w kuchni?

Zaplanowanie spiżarni w kuchni od zera jest możliwe na etapie budowy domu lub podczas generalnego remontu. Wtedy bez problemu da się zaplanować jedno, niewielkie pomieszczenie na przechowywanie produktów spożywczych i weków. Problem powstaje w momencie, gdy mieszka się w bloku lub dom jest już dawno wykończony.

Jednak i w takich sytuacjach są pewne rozwiązania. Popularną i modną opcją jest wyposażenie kuchni w obszerną szafę. Zmieści się w niej absolutnie wszystko, również wyposażenie kuchni, takie jak garnki i patelnie. W niektórych pomieszczeniach taki mebel da się wbudować w ścianę, co będzie wyglądać jeszcze lepiej. Jeśli dodatkowo szafa będzie w odcieniu reszty szafek lub ściany, idealnie wtopi się w wystrój wnętrza. 

Czy w spiżarni powinno być okno?

Gdy w domu uda się wydzielić miejsce na spiżarnię, to warto też przemyśleć rozplanowanie przestrzeni. Samo jej położenie powinno być łatwo dostępne, ale też nierzucające się w oczy. W środku natomiast powinno znaleźć się jak najwięcej półek i szafek, żeby maksymalnie wykorzystać to niewielkie wnętrze.

Co ważne, spiżarnie w kuchni powinny być oddalone od źródeł ciepła. Przecież w środku trzymane będą produkty spożywcze, warzywa i owoce, które mogą się zepsuć. Zdecydowanie należy też zrezygnować z okien. Zabierają one tylko miejsce i są zupełnie zbędne w takim pomieszczeniu, jak spiżarnia. 

Czy w spiżarni musi być wentylacja?

Skoro już wiadomo, że w spiżarni lepiej nie dodawać okien, to pozostaje kwestia wentylacji. Jest ona niezwykle ważna w niewielkim wnętrzu z produktami spożywczymi. Należy zatem zadbać o przepływ powietrza w pomieszczeniu. Można to zrobić za pomocą klasycznych kratek wentylacyjnych.

Niekiedy przyda się także wentylator mechaniczny. To urządzenie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach z dużą wilgotnością lub narażonych na nieprzyjemne zapachy. Często jest montowany w łazienkach lub garderobach. W spiżarni również będzie strzałem w dziesiątkę. Zajmuje mało miejsca i dodatkowo wprawi powietrze w ruch. 

Jak zaaranżować spiżarnię w kuchni?

Gdy już przygotuje się oświetlenie oraz wentylację, przyjdzie czas na rozplanowanie całego pomieszczenia. Spiżarnia w kuchni to przede wszystkim półki. Na początek należy dokładnie określić, co chce się tam przechowywać. Jeśli będą to tylko słoiki i jedzenie typu makarony, i kasze, to nie trzeba rezerwować zbyt dużo miejsca.

Natomiast jeśli w spiżarni mają znaleźć się sprzęty typu blender albo robot kuchenny, to półki powinny być zdecydowanie wyższe. Przydadzą się także wysuwane szuflady i szafki cargo. Spiżarnię w kuchni można wykończyć w różnych stylach. Najlepiej dopasować ją do reszty kuchni lub postawić na prostotę np. styl industrialny, czyli metalowe meble plus beton. 

Spiżarnia w kuchni inspiracje

Sporo inspiracji dla modnych spiżarni znajdzie się oczywiście na Instagramie. Jedna z nich jest szczególnie ciekawa. Otóż znajduje się w przytulnej, białej kuchni za szklanymi drzwiami. Samo pomieszczenie jest niewielkie, ale wykorzystane w pełni. Nie brakuje tam półek i szuflad. Już na pierwszy rzut oka widać, że cała aranżacja była skrupulatnie przemyślana.

Inną, równie ciekawą opcją jest obszerna spiżarnia, ukryta za przesuwanymi drzwiami. Na zdjęciu wygląda, jakby znajdowała się w korytarzu. Zatem jak widać, nie trzeba koniecznie planować jej tuż przy kuchni. Czasem po prostu należy zaaranżować jakąkolwiek wolną przestrzeń. Ważne, żeby mieć na nią pomysł. 

Spiżarnie w kuchni najwygodniejszym rozwiązaniem

Stworzenie spiżarni w kuchni to niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu wszystkie najważniejsze produkty ma się pod ręką, co bardzo ułatwia codzienne gotowanie. Ponadto zgromadzenie wszystkich rzeczy w jednym miejscu pomaga w zachowaniu porządku i oszczędza sporo miejsca już w samej kuchni. 

Spiżarnia to oczywiście nie zawsze musi być oddzielne pomieszczenie. Jedna, duża szafka lub nawet cała szafa idealnie wkomponowana w aranżację wnętrza i dopasowana do reszty mebli, także będzie strzałem w sam środek tarczy. Takie rozwiązania stają się coraz modniejsze i zaczynają nawet zastępować klasyczne blaty kuchenne. Przy planowaniu swojego domu lub mieszkania nie zapomnij o rezerwacji niewielkiego kąta na spiżarnię. Bardzo ci się to opłaci.

Więcej o: