Parownica czy żelazko? Poznaj zalety i wady obydwu sprzętów, a wybór będzie prosty

Zastanawiasz się, jaki sprzęt do prasowania kupić? Lepiej sprawdzi się klasyczne żelazko czy może parownica? Poznaj najważniejsze różnice między tymi urządzeniami.

Bez żelazka ani rusz. Raczej każdy ma ten sprzęt w swoim domu. Jednak ostatnio coraz bardziej popularne stają się parownice. Obydwa urządzenia mają swoich fanów. Jeśli stoisz przed zakupem, któregoś z nich, zapoznaj się z ich charakterystyką. Wówczas wybór może okazać się bardzo prosty.

Parownica a żelazko — co odróżnia te dwa sprzęty do prasowania?

Choć parownica i żelazko przeznaczone są do tego samego, to są to dwa zupełnie różne sprzęty. Żelazko, jak wiadomo, służy do prasowania ubrań w poziomie. Niezbędna jest do tego specjalna deska, której przechowywanie sprawia niektórym niemały kłopot. Żelazka mogą mieć różne rodzaje stopy: stalową, ceramiczną lub tytanową. Każdy z materiałów posiada odmienne właściwości. Wyróżniamy żelazka tradycyjne i żelazka parowe.

Żelazko do prasowania
Żelazko do prasowania fot. shutterstock.com (sebra)

Z kolei parownica, jak sama nazwa wskazuje — to urządzenie parowe. Jednak nie ma ona zbyt  dużo wspólnego z klasycznym żelazkiem parowym. Wyróżniamy parownice stojące oraz steamery. Druga wersja sprzętu cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Steamery do ubrań są poręczne i niewielkie. Wyposażone są w zbiornik na wodę, która po uruchomieniu sprzętu zamienia się w parę i łagodnie wnika w strukturę materiału, prostując włókna. W zależności od rodzaju steamery można używać tylko w pionie lub też w poziomie.

Żelazko do prasowania. Jakie są wady i zalety tego sprzętu?

Największą zaletą żelazka jest dokładność. Poradzi sobie ono nawet z najtrudniejszymi zagnieceniami. Co więcej, dzięki wąskiej końcówce prasuje trudno dostępne miejsca np. między guzikami. Prasowanie żelazkiem przebiega o wiele szybciej niż parownicą, dlatego idealnie sprawdza się w przypadku dużej liczby ubrań.

Jednak, jak wcześniej wspomniałam, urządzenie to wymaga rozłożenia deski, co zabiera dodatkowe minuty. Oprócz tego, podczas prasowania żelazkiem istnieje większe ryzyko uszkodzenia ubrań niż parownicą. 

Ręczna parownica do ubrań, czyli steamer. Poznaj wady i zalety tego sprzętu

Ręczna parownica do ubrań, czyli steamer idealnie sprawdza się do prasowania małej liczby ubrań, np. gdy musimy szybko przed pracą wyprasować koszulę. Używanie tego sprzętu jest bardzo proste, ale czasochłonne. Niestety parownice mają bardzo małe pojemniki na wodę, przez co często należy je uzupełniać. Niekiedy woda starcza jedynie na uprasowanie 2 mniejszych rzeczy.

Parownica do ubrań
Parownica do ubrań fot. shutterstock.com (Roman Chazov)

Dzięki działaniu pary parownica usuwa nieprzyjemne zapachy i odświeża tkaniny, a także zabija niewidoczne gołym okiem bakterie. Dlatego jest to świetny wybór dla alergików. Małe, kompaktowe steamery idealnie sprawdzają się w podróży, gdyż zajmują o wiele mniej miejsca niż żelazko i oczywiście nie wymagają użycia deski do prasowania. Dzięki nim możemy również w łatwy sposób uprasować firanki i zasłony bez ich zdejmowania z karnisza.

Więcej o: