Stworzenie wnętrza od przysłowiowego "zera" czy też odmiana jego charakteru z poszanowaniem historii i tradycyjnych elementów może być naprawdę ciekawą przygodą pełną nieoczywistych dróg i najbardziej zagadkowych decyzji.
Jako pierwsze w zestawieniu pojawiają się wzorzyste meble tapicerowane. Wykorzystywane są we wnętrzach od setek lat, a najbardziej kojarzone są z renesansowymi pomieszczeniami królewskich dworków. Ich potencjał - choć już z innymi, bardziej nowoczesnymi wzorami - doceniany jest również we współczesnych wnętrzach.
Dla osób pewnych tego typu mebli często poleca się duże, stanowiące główny element salonów kanapy. Ostrożniejszym ruchem będzie z kolei tapicerowany fotel, krzesło czy wyróżniający się puf.
Kolejnym elementem wnętrz, którego wykorzystywanie we współczesnych wnętrzach jest swego rodzaju mrugnięciem oka do przeszłości, są pustaki szklane. Wykorzystać je można zarówno jako części ścian łączących zewnętrze z wnętrzem, jak i funkcjonalne, a zarazem dekoracyjne elementy w kuchniach, toaletach i salonach.
Ten wdzięczny materiał doceniany jest nie tylko za swój oryginalny design, ale też doskonałe doświetlanie pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu ich prywatności.
To materiał, który wciąż odbierany jest przez nas jako niezwykle oryginalny, mimo że jest on naturalny i dość surowy w swym wyrazie. Są to tynki wapienne, które coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach. Dzięki swej nieregularnej strukturze nadają wnętrzom charakteru, a ponadto są w stanie zamaskować niedoskonałości ścian.