Zarówno święta Bożego Narodzenia, jak i święta Wielkanocne to wyjątkowe okresy w wielu polskich domach. Obie uroczystości obchodzone są na swój sposób, co zauważyć można między innymi w tematycznie udekorowanych wnętrzach.
Fantazyjne stroiki, girlandy, estetycznie ułożone światełka, tematyczne figurki, wzorzyste obrusy, a nawet świąteczne poduszki dekoracyjne i koce. Wybór świątecznych ozdób na Boże Narodzenie co roku staje się coraz większy, a prawdziwi wielbiciele tego magicznego czasu nie odmawiają sobie wzbogacenia swojej kolekcji dekoracyjnych drobiazgów chociaż o jedną oryginalną sztukę. Kiedy już skompletujemy swoje wymarzone, świąteczne zbiory, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy najlepiej warto by było upiększyć tymi ozdobnymi elementami swoje wnętrza.
Święta Bożego Narodzenia z roku na rok nabierają coraz bardziej magicznego charakteru, dlatego też chętni celebrujemy ten czas coraz dłużej. W wielu polskich domach pierwsze dekoracje świąteczne pojawiają się wraz z symboliczną datą 6 grudnia, czyli w dzień Mikołajek. A co z choinką? Według tradycji powinna być ona ubierana tuż przed Wigilią, 24 grudnia. Jednak w praktyce, często napełnia domowe wnętrza swym klimatem o wiele wcześniej.
Według kultywowanych w Polsce tradycji dekoracje świąteczne, w tym choinki, chowane być powinny 6 stycznia, czyli w tak zwane święto Trzech Króli. Kolejną bardzo popularną datą jest też ta wyznaczona świętem Matki Boskiej Gromnicznej - 2 lutego. Kompromisem pomiędzy tymi dwoma terminami jest 12 stycznia, czyli dzień uznawany za symboliczny koniec liturgicznego Bożego Narodzenia.
W poszukiwaniu inspiracji do stworzenia domowych i tanich dekoracji świątecznych zerknij tutaj: Jak zrobić świąteczne ozdoby w domu? To prostsze i tańsze niż ci się wydaje
Mimo, że to właśnie święta Bożego Narodzenia najbardziej kojarzone są z przepychem dekoracji nie tylko w mieszkaniach, lecz także w przestrzeni miejskiej, to nie brakuje też domów, w których tematyczne ozdoby pojawiają się również w czasie Wielkanocy. Urokliwe bazie, barwne palmy, symboliczne stroiki i pięknie zdobione pisanki według tradycji powinny pojawić się we wnętrzach w Niedzielę Palmową rozpoczynającą oktawę wielkanocną, a znikać w dniu kończącym oktawę, czyli w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.