Aktualne trendy wnętrzarskie bazują na prostocie, stonowanej kolorystyce i minimalizmie. Jednak, jak zawsze, nie trafiają one do wszystkich. Wiele osób w dalszym ciągu przemyca do swoich mieszkań nieco więcej kolorów i ciekawego wzornictwa. Jeśli należysz do tego grona, to łazienka w stylu hiszpańskim z pewnością przypadnie ci do gustu. Jak ją zaaranżować? Podpowiadamy.
Łazienka w stylu hiszpańskim to totalne przeciwieństwo dobrze nam znanych skandynawskich i minimalistycznych wnętrz. Panuje w niej okiełznany, artystyczny chaos, nadający aranżacji zarazem nieco oryginalności, jak i przytulności. W łazience w stylu hiszpańskim na próżno szukać prostych surowych form i nudnych kolorów. Zamiast tego zachwyca ona eklektycznym połączeniem intensywnych barw i charakterystycznym wzornictwem.
Miszmasz, panujący w łazience w stylu hiszpańskim nie wziął się znikąd. Jest on spowodowany wpływami wielu stylów architektonicznych, takich jak m.in. arabski, kolonialny i śródziemnomorski. Takie wnętrze to strzał w dziesiątkę dla osób energicznych, stawiających na nieszablonowe rozwiązania i zaskakujące połączenia, a także lubiących wyraziste, nieoczywiste aranżacje.
Estetyka hiszpańska najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach o dużym metrażu, jednak nie oznacza to tego, że mała łazienka w stylu hiszpańskim będzie wyglądała fatalnie. Aczkolwiek aranżując takie wnętrze, należy zachować nieco większy umiar i odpowiednio dobrać poszczególne kolory oraz materiały. Najważniejsze jest tutaj optyczne powiększenie wnętrza m.in. poprzez umieszczenie dużych luster, wybór oświetlenia emitującego światło w neutralnej lub zimnej barwie oraz montaż połyskujących, a nie matowych płytek.
Łazienka w stylu hiszpańskim wyróżnia się ciepłą, intensywną kolorystyką. Nie ma tu miejsca na nudę. Dominują w niej takie kolory jak czerwień, żółć i pomarańcz. Barwy te często dopełnia błękit, zieleń i oczywiście ponadczasowa biel. Kolorystyka ta nadaje wnętrzu ciepłego, radosnego klimatu i pozwala przenieść się myślami do słonecznej Barcelony czy Madrytu.
W łazience w stylu hiszpańskim główne skrzypce odgrywają płytki. Najczęściej jest to mozaika inspirowana kulturą arabską, która wręcz zachwyca ciekawym wzornictwem i kolorystyką. Ze względu na to, że płytki te są dość krzykliwe, należy układać je wyłącznie na ścianie lub na podłodze. Pokrycie nimi całej łazienki może przytłaczać wnętrze. Warto zaznaczyć, że mała łazienka w stylu hiszpańskim wymaga nieco innego podejścia niż duża — w niej mozaikę najlepiej umieścić jedynie na jednej ze ścian.
Jeśli decydujemy się na ułożenie kolorowych płytek na ściany, podłoga powinna być stonowana. Najlepiej sprawdzają się tutaj płytki w kolorze białym lub szarym, a także modne ostatnio płytki imitujące drewno w naturalnym kolorze. Oprócz tego w łazience w stylu hiszpańskim można zastosować kamień, ceglaną terakotę i gliniane tynki.
W łazience w stylu hiszpańskim wszystkie elementy wyposażenia sanitarnego mają biały lub beżowy kolor. Bardzo ważny jest również ich kształt, gdyż nie ma tu miejsca na ostre krawędzie i proste linie. Dla tej estetyki charakterystyczne są sprzęty o miękkich, zaokrąglonych formach.
W hiszpańskiej łazience najczęściej znajdują się umywalki typu misy nablatowe o wysokich krawędziach. Nie może zabraknąć w niej również armatury w kolorze postarzałego złota lub odcieni mosiądzu, brązu albo rdzy.
Charakterystycznym elementem takiej łazienki jest wanna. Najlepszy klimat wprowadza półokrągły, wolnostojący model wyposażony w baterię sztorcową, która kolorystycznie powinna współgrać z armaturą przy umywalce. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach o dużym metrażu. Z kolei mała łazienka w stylu hiszpańskim będzie wymagała montażu prysznica.
W łazience w stylu hiszpańskim idealnie sprawdzają się ciężkie, drewniane meble posiadające dekoracyjne elementy takie jak np. duże okucia. Im pomieszczenie jest większe, tym na więcej mebli możemy sobie pozwolić. W dużej łazience oprócz szafki umywalkowej z grubym blatem można umieścić komodę oraz krzesło.
Łazienka w stylu hiszpańskim to totalne przeciwieństwo minimalizmu, więc jak można się domyślić, dodatki odgrywają w niej dość znaczącą rolę. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim nie może zabraknąć w niej roślin doniczkowych, ozdobnych grzejników, lamp w stylistyce retro, luster w drewnianych ramach oraz mosiężnych świeczników.