Czego wystrzegać się w sypialni? Projektanci wnętrz ostrzegają przed najczęstszymi błędami

Sypialnia to miejsce z założenia przeznaczone do głębokiego snu, relaksu i odpoczynku. Te nieoczywiste błędy w jej aranżacji mogą być realnym powodem niewyspania oraz poczucia chronicznego zmęczenia odczuwanego nawet tuż po przebudzeniu.

Sypialnia to miejsce, do którego powracać powinno się co noc z przyjemnością. Jej przestrzeń powinna wyciszać, uspokajać i przede wszystkim - korzystnie wpływać na efektywność snu.

Jakich błędów nie popełniać w aranżowaniu sypialni?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w trakcie wyposażania sypialni jest zdecydowanie się na postawienie lub powieszenie w niej telewizora. O ile oglądanie filmu z wygodnego łóżka może wydawać się atrakcyjne, to fakty mówią same za siebie. Ekspozycja na ekrany bezpośrednio przed snem wywołuje obniżenie w organizmie poziomu melatoniny, co bezpośrednio wpłynąć może na trudności z zasypianiem, a także pogorszenie jakości samego snu.

Sypialnia
Sypialnia fot. shutterstock.com/Japan_room

Kolejnym ważnym elementem w sypialni są barwy użytych w niej oświetleń. Te neutralne i zimne pomagają w skupieniu podczas pracy, koncentracji, i z tym też się kojarzą, dlatego często wykorzystuje się je w biurach, gabinetach lekarskich, a nawet różnego rodzaju sklepach. Tylko ciepłe światło sprzyjać będzie w sypialni poczuciu relaksu, odprężenia i wypoczynku.

Przeczytaj też: Jak dobrać oświetlenie do łazienki? Za uniknięcie tych błędów podziękujesz sobie bardzo szybko

Nad tym mało kto się zastanawia. Czy na pewno są tak korzystne?

Mimo, że prezentują się świetnie, mogą negatywnie wpływać na zdrowie, szczególnie w przypadku osób chorujących na alergię. Chodzi o tapicerowane zagłówki, które bardzo szybko gromadzą osadzający się na nich kurz, którego trudno będzie się w pełni pozbyć ze względu na charakterystyczną fakturę materiału. O wiele łatwiejszym do sprzątania zagłówkiem będzie ten wykonany na przykład z drewna - łatwo będzie go przetrzeć klasyczną ściereczką. Pożądaną miękkość również można zastąpić w tym przypadku przyjemnymi w dotyku i jeszcze bardziej wygodnymi antyalergicznymi poduszkami.

Więcej o: