Styl kolonialny współcześnie, czyli jak dodać nowoczesne elementy do klasycznego wystroju

Styl kolonialny łączy w sobie elementy wielu kultur, dzięki czemu jest eklektyczny i tworzy unikalny wygląd. Jak wprowadzić go do swoich wnętrz jednocześnie dodając nutę nowoczesności? Oto kilka przykładów.

Styl kolonialny obejmuje architekturę i design, a rozwijał się on w wyniku kontaktów między kolonizatorami, a podbijanymi przez nich krajami, głównie w XVIII i XIX wieku. Dlatego jego największy wpływ możemy zauważyć w Azji południowo-wschodniej, Indiach, Ameryce i Afryce. Choć często uważany jest za mocno kontrowersyjny, ponieważ podkreśla on wpływy kolonizatorów na okupowanych terenach, to do dnia dzisiejszego cieszy się on popularnością. Jak zatem wprowadzić go do swoich wnętrz?

Czym charakteryzuje się styl kolonialny?

Styl kolonialny łączy elementy typowe dla budowy europejskiej (zwłaszcza Francji, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii) z tradycjami budowlanymi typowymi dla okupowanych terenów. Będzie się on więc różnił w zależności od danego kraju oraz jego kolonizatorów. Na przykład, główny materiał do budowy domów kolonialnych w Ameryce to przede wszystkim drewno, podczas gdy w innych krajach może być to cegła lub kamień. Jednakże istnieje kilka elementów, które pojawiają się w każdym z nich. 

Współczesny salon w stylu kolonialnym
Współczesny salon w stylu kolonialnym PixHound / Shutterstock

Wnętrza w stylu kolonialnym charakteryzują się przede wszystkim drewnianymi meblami, które są zgoła inne niż ciężkie, bogato zdobione meble z okresu wiktoriańskiego. Królują tam klasyczne formy oraz naturalne materiały takie jak drewno, len, kamień. Na próżno szukać w tym stylu przepychu i bogatych zdobień. Kolory wykorzystywane w stylu kolonialnym są zazwyczaj jasne i stonowane, bazujące na naturalnych barwach dostępnych w danym regionie.

Taras w stylu kolonialnym
Taras w stylu kolonialnym Kheng Guan Toh / Shutterstock

Kolonialne wnętrza i budowle są także pełne roślin w olbrzymich donicach oraz otwartych przestrzeni. Nieodłącznym elementem architektonicznym były duże tarasy, balkony i wewnętrzne dziedzińce, na które można było spoglądać z krużganków okalających budynek. Takie zastosowania możemy spotkać zwłaszcza w krajach skolonizowanych przez Hiszpanów, Portugalczyków i Anglików. Nie można także zapomnieć o dekoracjach, w których inspiracją była natura oraz lokalne zwyczaje.

Jak urządzić wnętrza w stylu kolonialnym współcześnie?

Współcześnie, urządzanie wnętrz w stylu kolonialnym może być bardzo ciekawym doświadczeniem, które zbliży cię do historii wielu krajów na przełomie wieków oraz doda do twoich pomieszczeń klasy i nowoczesności. Od czego więc zacząć?

Współczesna jadalnia w stylu kolonialnym
Współczesna jadalnia w stylu kolonialnym PixHound / Shutterstock
  • kolory i materiały - postaw na jasne kolory ścian. Wybieraj ciepłe odcienie bieli, beżu, żółci i zieleni, które skontrastujesz burgundowymi, brązowymi lub granatowymi dodatkami. Szukając materiałów do swojego wnętrza, wybieraj naturalne surowce takie jak drewno, rattan, skóra, len, wiklina kamień;
  • meble - przy wyborze mebli kieruj się nie tylko ich wyglądem, ale także funkcjonalnością. Wybieraj te wykonane z mahoniu, dębu lub hebanu, które będą pięknie kontrastować z bielą ścian. Dodatkowo szukaj modeli o prostych formach;
  • oświetlenie - wybieraj lampy w stylu vintage, z drewnianymi lub metalowymi podstawami. Wspaniałym dodatkiem będą również niewielkie lampki ozdobione wyszukanymi abażurami. Pamiętaj o tym, że najlepiej postawić na ciepłe, jasne światło i unikać zimnego, LED-owego;
  • dodatki - choć w dekorowaniu wnętrz w stylu kolonialnym należy być oszczędnym, to nie można zapomnieć o dodatkach. Świetnie sprawdzą się zwiewne zasłony, poduszki i dywany wykonane z naturalnych tkanin w jednolitych kolorach lub udekorowane egzotycznymi wzorami. Możesz też dodać dekoracje, które nawiązują do sztuki ludowej krajów Azji czy Afryki;
  • roślinność - w stylu kolonialnym nie może zabraknąć roślin. Egzotyczne rośliny w dużych, glinianych donicach świetnie wpiszą się w styl kolonialny i dodadzą życia do każdego pomieszczenia. 

Zobacz także: Jak urządzić kuchnie w stylu art deco? Będzie ona funkcjonalna, a zarazem elegancka

Więcej o: