Już nie tapety i nie lamele - w eleganckich wnętrzach będzie rządzić sztukateria

Urządzając swój dom pragniesz wkomponować w niego elementy, które będą eleganckie i ponadczasowe, ale odnajdą się również w nowoczesnych wnętrzach? Zamiast na lamele, postaw na klasyczną stukaterię.

Nudne ściany w jednolitych kolorach przestały nam wystarczać już jakiś czas temu - pokrywaliśmy je malowidłami, wymyślnymi tapetami, dekoracyjnymi kamieniami. W ostatnim czasie niesamowicie modne stały się eleganckie lamele, ale jeżeli poszukujesz bardziej ponadczasowego i oryginalnego rozwiązania, to postaw na ten element, który aktualnie przeżywa swój renesans. 

Czym jest sztukateria i skąd wzięła się w naszych wnętrzach? 

Sztukateria, to technika zdobienia, która posiada bardzo długą historię. Choć swój rozkwit przeżywała w epoce renesansu i baroku, to znana była już w czasach antyku. Stała się nieodłącznym elementem dekoracyjnym przez wiele stuleci, podkreślała bogactwo i wyrafinowanie właścicieli nieruchomości. Choć w XIX wieku jej popularność spadła, to już niecały wiek później powróciła jako element stylu art deco.

Sztukateria dodaje wnętrzom charakteru
Sztukateria dodaje wnętrzom charakteru Ground Picture / Shutterstock

To sztuka, która polega na formowaniu dekoracji, którym zdobi się sufity, ściany, filary, a nawet meble. Najczęściej wykonywana jest z gipsu, betonu, włókna szklanego, ale także drewna lub plastiku. Sztukateria dostępna jest w wielu wzorach i pięknych kolorach. 

Jak wykorzystać sztukaterię w nowoczesnych wnętrzach? 

Sztukateria w nowoczesnych wnętrzach
Sztukateria w nowoczesnych wnętrzach Dariusz Jarzabek / Shutterstock

Jeżeli chcesz dodać ten ponadczasowy element do swoich nowoczesnych wnętrz, to będzie on świetną alternatywą dla innych, bardziej pospolitych ozdób. Choć możliwości wykorzystania sztukaterii są nieograniczone, to najlepiej wykorzystać ją jako:

  • obramowania - wokół okien, drzwi lub obrazów (jak na zdjęciu wyżej);
  • fryzy - czyli dekoracyjne pasy zdobnicze. Możesz umieścić je w różnych formach geometrycznych na ścianach lub wykorzystać na suficie;
  • karty - to elementy w formie kwiatów, liści, cherubinów, które nawiązują m.in. do barokowego wystroju. Użyj ich jako akcenty dekoracyjne w przejściach, nad łukami lub przy listwach. W sypialni możesz umieścić je nad wezgłowiem, a w łazience nad lustrem. 

Zobacz także: Jak połączyć styl klasyczny z nowoczesnym? Dzięki temu twoje wnętrza nabiorą unikalnego wyglądu

Więcej o: