Sufit podwieszany kilkanaście lat temu uznawany był za najmodniejszy element wystroju nowoczesnych wnętrz, gdyż nadawał im luksusowego charakteru. Dziś, pomimo stale zmieniających się trendów aranżacyjnych, nadal cieszy się popularnością, jednak stawiamy na jego nieco inną, prostszą odsłonę. Czy warto się na niego zdecydować? Jakie są jego zalety i wady? Podpowiadamy.
Sufit podwieszany kilkanaście lat temu zyskał ogromną popularność nie tylko dzięki walorom estetycznym, ale również dzięki funkcjonalności. Za jego pomocą można w łatwy sposób ukryć niedoskonałości takie jak nierówności czy pęknięcia, a także elementy konstrukcyjne np. rury czy system wentylacyjny.
Sufit podwieszany wpływa również na poprawę izolacji akustycznej danego pomieszczenia. Najczęściej wykonywany jest on z płyt kartonowo-gipsowych, które zapewniają izolację dźwięków nadchodzących z góry. Dlatego jest on świetnym wyborem w przypadku mieszkań w bloku czy w kamienicy.
Sufit podwieszany pozwala również nieco zmienić proporcję danego pomieszczenia. Za jego pomocą można obniżyć sufit w bardzo wysokich wnętrzach. Oprócz tego oczywiście można zamontować na nim różnego rodzaju oświetlenie, dzięki czemu cała aranżacja wnętrza nabiera nowoczesnego, luksusowego sznytu.
Decydując się na montaż sufitu podwieszanego, trzeba zapoznać się również z negatywnymi aspektami jego posiadania. Jest to, chociażby dodatkowy element do sprzątania, gdyż w szczelinach między sufitem podwieszanym a ścianami gromadzi się kurz, który trzeba systematycznie usuwać.
Oprócz tego rozwiązanie to utrudnia dostęp do ukrytych instalacji, przez co w przypadku ich awarii konieczny jest demontaż sufitu, co generuje dodatkowe koszty. Warto zaznaczyć również to, że sufit podwieszany nie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Niskie i małe pomieszczenia tylko stracą na jego montażu, gdyż optycznie je pomniejszy.
Podsumowując, sufit podwieszany w nieco prostszej, lżejszej formie nadal jest często stosowany w nowoczesnych wnętrzach. Pomimo kilku wad, cieszy się on ogromną popularnością głównie ze względu na efekt wizualny, jaki pozwala uzyskać.
Czytaj też: Jak urządzić mały pokój dziecięcy? Poznaj najważniejsze wskazówki