Ile powinna wynosić wilgotność powietrza w domu? Oto optymalna wartość

W domu nie może panować ani zbyt niska, ani zbyt wysoka wilgotność powietrza. Ma to bowiem negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jaka jest optymalna wartość? Podpowiadamy.

Wilgotność powietrza w domu to bardzo ważny temat, który wiele osób bagatelizuje. Zarówno jej zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom negatywnie wpływa na zdrowie domowników. Ile powinna wynosić wilgotność powietrza w domu? Sprawdź.

Ile powinna wynosić wilgotność powietrza w domu?

Optymalna wilgotność powietrza w domu powinna oscylować w granicach 40-60%, a jej dokładna wartość jest w głównej mierze zależna od temperatury panującej w danym pomieszczeniu. W pokojach, w których spędzamy najwięcej czasu np. w salonie czy w biurze, stałą temperaturę zaleca się utrzymywać na poziomie około 20 stopni C. - wówczas wilgotność powietrza powinna wynosić 55-60%. Z kolei temperatura panująca w łazience powinna utrzymywać się na poziomie około 22 stopni C., a optymalna wilgotność powietrza dla tego pomieszczenia to 40-45%.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu?

W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w higrometr, czyli czujnik wilgotności powietrza. Dzięki niemu poznamy dokładny poziom wilgotności. Ceny takiego urządzenia zaczynają się już od kilkunastu złotych, więc wydatek ten nie obciąży zbytnio naszego budżetu. Jeśli w domu posiadamy nawilżacz lub osuszacz powietrza, to sprzęty te również będą wskazywały, jaka wilgotność powietrza panuje w danym pomieszczeniu, w którym je ustawimy.

Dlaczego utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności w domu jest tak ważne?

Utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności w domu ma znaczny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli jest on wyższy lub niższy od zalecanej normy, domownicy są narażeni na częstsze alergie oddechowe i skórne, a także na infekcje układu oddechowego. 

Oprócz tego zbyt suche powietrze może powodować swędzenie skóry oraz suchość skóry, ust i oczu, a także wpływać na pogorszenie się samopoczucia, osłabienie koncentracji, zmęczenie i senność. We wnętrzach powstaje także więcej kurzu i namnażają się roztocza. W tym przypadku przydatny jest nawilżacz powietrza, który podnosi poziom wilgotności.

Nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza fot. cottonbro studio, pexels.com

Z kolei zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Dłuższe przebywanie w takich pomieszczeniach może powodować trudności z oddychaniem, bóle mięśni i stawów, chroniczne zmęczenie, infekcje skórne oraz zapalenie zatok.

Czytaj też: Jak usunąć pleśń ze ściany? Poznaj sprawdzone domowe sposoby

Więcej o: