Kuchnia w stylu wiktoriańskim to wnętrze, w którym dominuje przepych i bogactwo. Jest to zupełne przeciwieństwo wszechobecnego minimalizmu, jednak pomimo to styl ten cieszy się dużym uznaniem wśród projektantów i bardzo często wykorzystywany jest w aranżacji nie tylko kuchni, ale i całych mieszkań.
Kuchnia w stylu wiktoriańskim nie bez powodu jest pełna przepychu i bogactwa. Estetyka ta wywodzi się z Wielkiej Brytanii z okresu panowania królowej Wiktorii (stąd jej nazwa). W czasach tych Anglia miała największą władzę i była jednym z najbogatszych krajów. Dlatego też angielskie domy urządzane były na bogato. Nie oszczędzano wówczas na dodatkach i dekoracjach - to one królowały w każdym wnętrzu.
W kuchni w stylu wiktoriańskim liczy się przepych, a także zamiłowanie do tradycji rodzinnych i zwyczajów historycznych. Aranżacja ta bazuje na kontrastach i odważnych formach. Tutaj nie ma miejsca na minimalizm i prostotę. Dlatego dla niektórych estetyka ta jest nieco kiczowata. Jednak ma ona sporo wielbicieli na całym świecie. W Polsce również znajdziemy domy urządzone w stylu wiktoriańskim.
Kuchnia w stylu wiktoriańskim nie ma ściśle określonej kolorystyki. Panuje tu spora dowolność. Jednak, jak we wszystkim, należy zachować umiar i odpowiednio połączyć ze sobą barwy. Najlepiej wybrać jeden kolor bazowy i jeden lub dwa kolory dodatkowe.
Jako baza idealnie sprawdza się tutaj biel lub beż, zaś jako ich dopełnienie intensywna głęboka barwa np. czerń, butelkowa zieleń, granat, burgund lub ciemny fiolet. W wiktoriańskiej kuchni nie może zabraknąć również złotych elementów, będących synonimem bogactwa.
Ściany w kuchni w stylu wiktoriańskim w większości pokrywane są klasyczną farbą w jasnej, stonowanej kolorystyce. Jednak to nie wszystko. Jeśli metraż na to pozwala, na jednej ze ścian często umieszczana jest tapeta w intensywnym kolorze z florystycznym wzorem. Motyw kwiatowy mocno przewija się w stylu wiktoriańskim. Oprócz tego nad blatem układane są jasne ceramiczne kafelki.
Podłoga w kuchni w stylu wiktoriańskim najczęściej wykonywana jest z desek, pochodzących z rodzimych lub egzotycznych drzew. Do estetyki tej pasują również płytki imitujące marmur.
Kuchnia w stylu wiktoriańskim to idealne miejsce dla masywnych, bogato zdobionych mebli wykonanych z lakierowanego lub malowanego drewna. Symbolem Anglii jest mahoń, orzech i dąb. Aranżując takie wnętrze, warto postawić na antyki, które doskonale wpisują się w tę estetykę.
Elementem, którego nie może zabraknąć w wiktoriańskiej kuchni, jest duża wyspa umieszczona na środku pomieszczenia. Służy ona nie tylko do przygotowywania posiłków, ale pełni również funkcję stołu. Dlatego koniecznie muszą stać przy niej krzesła, najlepiej z welurowym obiciem, które jest kwintesencją elegancji. W kuchni wiktoriańskiej blaty najczęściej wykonywane są z imitacji marmuru.
Oprócz mebli kluczową rolę odgrywa tutaj również wyposażenie AGD. Oczywiście można postawić na nowoczesne urządzenia, wprowadzając tym do wnętrza dozę współczesności. Jednak lepszym wyborem będą sprzęty stylizowane na epokę wiktoriańską wykonane z oksydowanej stali, mosiądzu i polerowanej miedzi.
Kuchnia w stylu wiktoriańskim to przede wszystkim przepych i bogactwo. Efekt ten m.in. pozwalają uzyskać dekoracje. Jedną z najważniejszych ozdób jest żyrandol. Majestatyczny, kryształowy, luksusowy model idealnie odnajduje się w tej estetyce.
Kuchnia wiktoriańska to również doskonałe miejsce dla różnego rodzaju bibelotów i pozłacanych dekoracji. W szklanych szafkach eksponowana jest ozdobna zastawa stołowa i porcelanowe figurki. Na wyspie nie może zabraknąć świeżych kwiatów w ozdobnym wazonie.
Czytaj też: Pokój młodzieżowy w stylu loft. Poznaj najgorętszy trend ostatnich lat