Feng shui dla dobrej pracy - 5 porad na aranżację domowego biura

Mimo że czasy kwarantanny minęły, wiele firm nadal pozostaje przy pracy zdalnej. Wygoda takiej pracy to przede wszystkim brak potrzeby utrzymywania biurowca przez pracodawcę i łatwiejsza praca dla samego pracownika. Domowe biuro aranżowane jest również przez te osoby, które prowadzą własne firmy i nie wynajmują przestrzeni biurowej - wtedy to dom lub mieszkanie stają się biurem, w którym wypełnia się faktury, przyjmuje zlecenia i liczy koszy oraz zyski. Warto zatem, aby ta przestrzeń była wygodna i sprzyjała dobrej pracy. Wśród polecanych sposobów na aranżację domowych biur jednym z najpopularniejszych stylów jest feng shui, który opiera się na chińskiej filozofii i pozwala na zaaranżowanie domowych biur minimalistycznych i bardzo funkcjonalnych. Zobacz, na jakie zastosowanie zasad feng shui możesz się zdecydować, jak właściwie wygląda biuro feng shui i jakie są najważniejsze zasady tego stylu.

1. Domowe biuro zgodne z feng shui — jak ważny jest minimalizm?

Feng shui to styl minimalistyczny, w którym mniej znaczy więcej. Kolory są stonowane, a paleta barw — ograniczona. Minimalizm widoczny jest w ilości mebli do biura Merkury Market, a także w ich formie. Polecane są przede wszystkim takie modele, które mają proste kształty i jasną kolorystykę. Dekoracje są ograniczone, a te, które ustawia się w przestrzeni, mają nie tylko funkcję estetyczną, ale są też użytkowe. W przestrzeni biura feng shui panuje też harmonia, elementy pasują do siebie i razem tworzą atrakcyjną całość.

W feng shui kluczowy jest umiar i usunięcie wszystkiego tego, co tak naprawdę nie jest w domowym biurze potrzebne. Jeśli jednak zajmujesz się projektowaniem lub tworzysz coś artystycznego, wiemy, że na Twoim stanowisku pracy nie brak przyrządów kreślarskich lub malarskich. Po skończonej pracy warto jednak je uporządkować i schować np. do zamykanej szafki. Dzięki temu w biurze zapanuje porządek.

Minimalizm jest też ważny wtedy, gdy pracujesz z fakturami lub dokumentami. Zbyt wiele elementów blokuje swobodny przepływ energii chi, co w stylu feng shui jest kluczowe (i o czym więcej opowiemy za chwilę). Co zatem zrobić w sytuacji, gdy akt jest dużo? Warto zaopatrzyć się w solidną i pojemną szafę na dokumenty lub komodę do biura z zamykanymi drzwiczkami. Te meble pomogą Ci uporządkować dokumenty i schować je z widoku. Dzięki temu biuro będzie wydawało się minimalistyczne, praktyczne i estetyczne.

Feng shui dla dobrej pracy
Feng shui dla dobrej pracy fot. materiały partnera

2. Harmonia w biurze, czyli 5 elementów feng shui, o których należy pamiętać

Feng shui to chińska filozofia, w której gloryfikuje się harmonię, zarówno wszystkich elementów ze sobą, jak i człowieka z naturą. Jedną z najważniejszych zasad feng shui jest wprowadzenie do aranżacji pięciu żywiołów: ognia, wody, ziemi, drzewa, metalu. Możemy to zrobić poprzez wstawienie do wnętrza odpowiednich mebli i dekoracji. Biurko na metalowych nogach z drewnianym blatem to już dwa żywioły, doniczkowa roślina będzie wskazywała na ziemię, świecie — na ogień. Woda to z kolei mały nawilżacz powietrza lub fontanna biurkowa.

Obecność pięciu żywiołów zapewni Ci odpowiedni i swobodny przepływ energii chi, co z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie i zapał w pracy.

3. Kolory feng shui a inspiracje wystroju wnętrza home office

Kluczowe zasady feng shui tworzą wnętrza, które są stonowane, spokojne i dobrze się w nich przebywa, zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i o odpoczynek. Harmonię feng shui zapewnią też odpowiednie kolory. Barwy powinny być stonowane, spokojne. Unikaj wykorzystywania jaskrawych kolorów, które mogą zaburzyć spokój aranżacji. Najlepiej skupić się na bieli, szarościach oraz beżach. Dobrze też sprawdzą się pastelowe, jasne barwy.

Feng shui dla dobrej pracy
Feng shui dla dobrej pracy fot. materiały partnera

4. Aranżacje feng shui a porządek w biurze

Wspominaliśmy już o tym, jak bardzo ważny jest minimalizm w aranżacjach feng shui. Mniejsza ilość wyposażenia to lepszy przepływ energii feng shui. Nie da to jednak za wiele, jeśli we wnętrzu będzie panował bałagan. Dbaj zatem o czystość miejsca pracy, odkładaj niepotrzebne akcesoria na miejsce i staraj się sprzątać na bieżąco zużyte kartki papieru lub inne materiały.

Drobne akcesoria lub dokumenty warto trzymać za zamkniętymi drzwiczkami komód i regałów albo umieszczać je w szufladach. Dobrym pomysłem jest też wykorzystywanie pudełek i pojemników, aby uporządkować przestrzeń.

5. Odpowiedni przepływ pozytywnej energii chi w domowym biurze — jak ustawić meble według zasad aranżacji feng shui?

Odpowiedni przepływ energii chi w domowym biurze możesz zapewnić, ustawiając meble według zasad feng shui. Biurko powinno być skierowane przodem do drzwi, ale nie bezpośrednio na wprost, aby zapewnić poczucie kontroli i spokoju. Najlepsze miejsce to tzw. pozycja dowodzenia — miejsce z widokiem na drzwi i możliwie z pełnym wsparciem ściany za plecami.

Więcej o: