Jak urządzić i wyposażyć domowy warsztat? Oto najlepsze pomysły na prostą aranżację

Chcesz samodzielnie wykonywać drobne naprawy i lubisz majsterkować? Bez względu na to, czy chcesz przeznaczyć na to całe pomieszczenie, czy jedynie mały fragment garażu, stworzenie domowego warsztatu może być prostsze niż myślisz. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które z pewnością ci to ułatwią.

Dlaczego warto posiadać domowy warsztat?

Posiadanie małego warsztatu w domu ma naprawdę wiele zalet. Bez względu na to, czy chcesz zaoszczędzić na naprawach, czy po prostu lubisz majsterkowanie, to stworzenie przestrzeni przeznaczonej na wykonywanie tych czynności sprzyja kreatywności i zachęca do aktywnego odpoczynku. Jest to również świetny pomocnik w codziennym rozwoju, nauce nowych umiejętności oraz organizacji. Bez dwóch zdań naprawione lub stworzone przez nas przedmioty w naszym domowym warsztacie napełniają dumą i satysfakcją. 

Co powinno znaleźć się w domowym warsztacie?

Zanim zabierzesz się do tworzenia swojego warsztatu, musisz stworzyć listę i zaplanować jakie przedmioty się w nim znajdą. Oczywiście jest to także zależne od charakteru warsztatu - inne dodatki będą potrzebne w warsztacie o profilu samochodowym, a inne przydadzą się osobom, które interesują się stolarką. Jednakże istnieje kilka przedmiotów, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie domowym, bez względu na jego przeznaczenie.

Co powinno znaleźć się w domowym warsztacie?
Co powinno znaleźć się w domowym warsztacie? Anatoli Igolkin / Shutterstock

Jakie podstawowe narzędzia powinny znaleźć się w naszym domowym warsztacie? Pamiętaj, aby na początku nie inwestować dużych kwot w specjalistyczny sprzęt - wszystko możesz dokupić w swoim czasie. Poniższą listę możesz potraktować jako wskazówkę i "ściągę" podczas pierwszych zakupów:

  • podstawowe elektronarzędzia (takie jak wiertarka czy wkrętarka);
  • śrubokręty (możesz także kupić niewiele droższy zestaw wkrętaków o różnych kształtach, które sprawdzą się w wielu sytuacjach);
  • młotek;
  • gwoździe i wkręty;
  • linijki, kątomierze i poziomica;
  • kątownik;
  • papier ścierny;
  • pędzle, wałki i inne przybory malarskie;
  • taśmy (malarskie, dwustronne, montażowe, izolacyjne itd.);
  • kombinerki;
  • klucze nasadowe;
  • rękawice i okulary ochronne;
  • latarka;
  • podstawowe środki czystości.

Jak urządzić domowy warsztat?

Jeżeli posiadasz już najważniejsze narzędzia, które znajdą się w twoim warsztacie, to czas przystąpić do jego aranżacji. Do najczęściej wybieranych pomieszczeń na zlokalizowanie domowego warsztatu należą piwnica lub garaż. Jednakże możesz na ten cel przeznaczyć domowe wnętrze również lub specjalnie zbudowaną do tego szopę (podążając za pięknymi kadrami z filmów amerykańskich). Bez względu na wybór pomieszczenia musisz zadbać o odpowiednią temperaturę przez cały rok (ogrzewanie i klimatyzacja), odprowadzanie wilgoci oraz dobre oświetlenie. Jeżeli nie chcesz przeszkadzać sąsiadom, możesz również wyciszyć pomieszczenie za pomocą specjalnych pianek.

Jak urządzić domowy warsztat?
Jak urządzić domowy warsztat? Nattapat.J / Shutterstock

O czym jeszcze należy pamiętać przy aranżacji domowego warsztatu? Oto kilka najważniejszych wskazówek:

  • oświetlenie - wcześniej wspomniane oświetlenie jest kluczowym elementem każdego warsztatu. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się naturalne źródło światła, to upewnij się, że nie jest ono zasłonięte, a światło może wpadać do środka pełnym strumieniem przez cały dzień. Jednakże większość z nas spędza swój czas w warsztacie wieczorami, dlatego zamontowanie odpowiednich lamp będzie kluczowe - wybierz duże lampy sufitowe, które będą oświetlać całe pomieszczenie oraz kilka mniejszych lampek stojących, które pomogą ci w drobnych pracach naprawczych;

  • organizacja narzędzi - zadbaj o to, żeby najpotrzebniejsze narzędzia zawsze były pod ręką i unikaj zagracenia pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w regał modułowy lub specjalne szafki na narzędzia (najlepiej na kółkach). Bardzo popularnym dodatkiem jest także tablica narzędziowa, którą możesz dowolnie personalizować do swoich potrzeb;

  • blat roboczy - to element bez którego nie może istnieć żaden warsztat. Najlepiej wybrać model wykonany z materiałów łączonych, dzięki czemu będzie on wielofunkcyjny i bez problemu pomoże ci w wielu naprawach. Zamiast blatu możesz również zdecydować się na stół warsztatowy;

  • gniazdka - podczas projektowania warsztatu nie możesz zapomnieć o odpowiednim rozplanowaniu umiejscowienia oraz liczbę gniazdek elektrycznych. Zadbaj o dostęp do prądu w kluczowych miejscach w warsztacie, aby uniknąć potykania się o niezliczone przedłużacze. 

Zobacz także: Jak odnowić zniszczoną szafę? Te domowe sposoby przemienią ją w prawdziwe dzieło sztuki

Więcej o: