Tym drewnem Polacy palą w swoich kominkach. Daje mnóstwo ciepła nawet godziny po spaleniu

Odpowiednie drewno do kominka ma ogromny wpływ na ilość generowanego ciepła. Dlatego warto zastanowić się przed zakupem i wybrać dobry rodzaj. W tym roku królują dwa gatunki, zobacz jakie.

Wybór odpowiedniego drewna kominkowego ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa on na jakość ogrzewania. Wygląda na to, że teraz w Polsce dwa rodzaje robią szczególną furorę. Mianowicie bitwa toczy się pomiędzy brzozą i klonem. Ich właściwości nieco się różnią i to, na które drewno postawisz, głównie zależy od twoich preferencji.

Dlaczego Polacy pokochali klon? 

Każde drewno kominkowe ma swoje właściwości. Klon zimą będzie idealny, gdyż charakteryzuje się wolnym spalaniem. To oczywiście oznacza rzadsze podkładanie do kominka i jednoczesne generowanie dużej ilości ciepła. Wysoka wartość opałowa wiąże się także ze zmniejszeniem kosztów zakupu drewna, można mieć go wtedy mniej.

Jednak na tym nie kończą się zalety klonu. Wiele osób uwielbia go za wytwarzanie małej ilości dymu i sadzy. Dzięki temu komfort użytkowania jest lepszy, a przewody kominowe nie wymagają co chwilę czyszczenia. Ponadto drewno podczas spalania ma dość neutralny zapach, co jest dodatkowym plusem przy codziennym korzystaniu z kominka.

Zobacz także: Uschło mi kilka paprotek, aż w końcu użyłam tych nawozów. Teraz rosną jak szalone, tylko je przesadzam

Klony w jesiennej scenerii
Klony w jesiennej scenerii (fot. Pixabay, Pexels)

Jakie drewno kominkowe wybrać?

Zakup drewna kominkowego zależy przede wszystkim od twoich indywidualnych preferencji. W tym roku wiele osób postawi właśnie na klon ze względu na jego znakomite właściwości. Równie dużą popularnością cieszy się brzoza. Da się ją bardzo szybko rozpalić i także spala się w czysty sposób. 

Pomimo tego hitem roku 2025 może okazać się właśnie klon. Zwłaszcza, że zapewnia mnóstwo ciepła w długie, zimowe wieczory. Pozostawia po sobie żar, co dodatkowo nie wychładza pomieszczenia, nawet po zakończeniu spalania. Jeśli zależy ci na wydajności kominka, zdecydowanie postaw na klon.

Brzoza z kolei przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie łatwość i szybkość użytkowania. Warto zaznaczyć, że drewno to w trakcie spalania wydziela charakterystyczny i przyjemny aromat, co może być dla niektórych dodatkowym atutem. Ceny brzozy i klonu różnią się między sobą. Klon jest droższy, ale trzeba go kupić mniej w porównaniu z brzozą, zatem tutaj bilans wynosi zero. Wszystko w tym momencie zależy od twoich wymagań i preferencji.

Więcej o: