Sezon grzewczy to dość ciężki okres dla wielu z nas. Wysokie rachunki za ogrzewanie potrafią mocno uszczuplić nasz budżet. Co zrobić, jeśli w domu nie jest wystarczająco ciepło, pomimo stałego dogrzewania wnętrza? Wypróbuj ten patent.
Często jest tak, że pomimo mocnego grzania domu, wewnątrz nadal nie panuje komfortowa temperatura. Możliwe, że ciepło szybko ucieka z domu np. przez mury lub okna. Jak temu zaradzić? Wystarczy kupić koc termiczny, zwany inaczej folią NRC, który dostaniemy niemal w każdej aptece.
Koc ten wykorzystuje się przede wszystkim w ratownictwie medycznym. Jego zadaniem jest ochrona poszkodowanego przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Ma on dwie strony - srebrną i złotą. Srebrna warstwa zatrzymuje ciepło, a złota je absorbuje. Jak więc można wykorzystać go do zatrzymania ciepła wewnątrz domu? To bardzo proste.
Z folii NRC należy wyciąć prostokąt odpowiadający rozmiarowi okna w domu. Następnie wystarczy spryskać szybę wodą i przykleić do niej folię. Ważne jest, aby złota strona była skierowana do okna, a srebrna do wnętrza pomieszczenia.
Koc termiczny skutecznie zatrzyma wytworzone ciepło wewnątrz budynku, dzięki czemu nie będzie trzeba aż tak mocno grzać. Wszystko to przełoży się na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, bez utraty komfortu cieplnego.
Częstym błędem, który zwiększa rachunki za ogrzewanie, jaki popełnia wiele osób, jest zasłanianie grzejników. Mowa tutaj nie tylko o zbyt blisko postawionych meblach, ale także o długich, grubych zasłonach. Blokują one ciepło, które nie może odpowiednio rozprzestrzenić się w całym pomieszczeniu.
Innym błędem jest również zbyt długie wietrzenie domu. Zimą nie można rezygnować z dostarczania do pomieszczeń świeżego powietrza, ale należy robić to krótko, a efektywnie. Najlepiej otwierać okno na całą szerokość, a nie uchylnie - raz lub dwa razy dziennie. Nie można wietrzyć dłużej niż 5-10 minut, aby nie wychłodzić domu za bardzo.
Jeśli grzejniki znajdują się pod oknem i wyposażone są w termostat, najlepiej na czas wietrzenia wyłączyć je, gdyż zimne powietrze od razu sprawi, że będą pracowały z większą mocą, a tego chcemy uniknąć. Po zakończeniu wietrzenia można z powrotem włączyć grzejniki, ustawiając optymalny dla nas przedział. Czytaj też: Wystarczy dodać ją do prania, aby tkaniny zawsze były śnieżnobiałe. Niewiele osób zna ten patent