• Link został skopiowany

Wystawa "Magdalena Abakanowicz. Prolog" do obejrzenia w warszawskiej Kordegardzie

"Magdalena Abakanowicz. Prolog" to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć prace, które w 1960 roku zapoczątkowały drogę jednej z najbardziej wpływowych artystek XX wieku. Na trwałe zapisała się w historii sztuki jako innowatorka i artystka wizjonerska.
Wystawa 'Magdalena Abakanowicz. Prolog'
fot. nck.pl/kordegarda

Wystawa prac  Magdaleny Abakanowicz w Kordegardzie

Rok 2025, w którym przypada 65. rocznica pierwszej monograficznej wystawy Abakanowicz zachęca do ponownego spojrzenia na początki drogi artystki. Wystawa prac artystki w Galerii Narodowego Centrum Kultury namawia do odkrycia unikalnych prac Abakanowicz sprzed lat. Te rzadko prezentowane obiekty, powstałe jeszcze przed ikonicznymi abakanami, stanowią bezcenne świadectwo przełomowego etapu jej kariery. Prace artystki to dzieła powstałe poprzez dialog malarstwa z abstrakcyjnymi formami i fakturami. Ekspozycja w Kordegardzie udowadnia, że już w latach 60., zanim stała się ikoną, swoją odwagą wyznaczała nowe kierunki. Jej abakany, które powstały w późniejszym czasie na zawsze zapisały się w kartach historii sztuki. 

Twórczość Magdaleny Abakanowicz zapisała się w historii światowej sztuki współczesnej. Jej prace nie tylko redefiniują granice między rzeźbą a tkaniną, ale przede wszystkim są głosem w uniwersalnej dyskusji o kondycji człowieka. W jej monumentalnych formach, jak i w najwcześniejszych eksperymentach malarskich, widać nieustanne poszukiwanie języka, który pozwala wyrazić to, co wymyka się jednoznacznej interpretacji – zbiorowe doświadczenia, tożsamość i pamięć

- mówi Michał Kosiorek, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Wystawa będzie otwarta do 30 marca. Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów.