• Link został skopiowany

Trend "ton sur ton" opanowuje wnętrza 2025! Wprowadza harmonię i wydobywa głębię

Trend aranżacyjny oparty na zestawianiu różnych odcieni tego samego koloru mocno opanowuje wnętrza w tym roku. Wprowadza do pomieszczeń głębię, wyrazistość, a jednocześnie harmonię.
Trend 'ton sur ton'
fot. Instagram craft_of_interior/ veer.enmeer

"Ton sur ton", czyli ton w ton 

Termin "ton sur ton" z francuskiego oznacza "ton w ton" lub "odcień na odcieniu". Podejście to oznacza spójność maksymalną kolorystyczną poprzez wykorzystanie różnych odcieni tego samego koloru. Cała aranżacja wnętrza opiera się na jednej bazowej barwie. Wszystkie elementy wystroju dobierane są tak, aby w harmonijny sposób korespondować z kolorem podstawowym. Dzięki wykorzystaniu różnych odcieni i tonacji uzyskujemy we wnętrzu efekt spójności, dynamiki oraz głębi. Wnętrze urządzone zgodnie z trendem "ton sur ton" pozwala zanurzyć się w ulubionym kolorze, daje efekt harmonii i balansu, daje także pole do popisu w eksperymentowaniu z ciekawymi materiałami. Różnorodność faktur nadaje przestrzeni wielowymiarowy charakter.

Poniższe projekty autorstwa wrocławskiej pracowni Craft of Interior możemy zobaczyć wnętrza utrzymane w zgodzie z trendem "ton sur ton". 

Ten trend oferuje ogromne pole do kreatywnych rozwiązań. W jego ramach możemy zaprojektować zarówno wnętrze o nowoczesnym charakterze, jak i przestrzeń pełną klasyki – wszystko zależy od dobranych elementów. Co więcej, ton sur ton to gwarancja harmonii i konsekwencji, dzięki którym każde wnętrze zyskuje wyrafinowany i spójny wygląd

- mówi Monika Rogusz-Witkoś z pracowni Craft of Interior.

Jak urządzić wnętrze "ton sur ton"?

Urządzanie wnętrz zgodnie z trendem "ton sur ton" zaczynamy od starannego wyboru podstawowej kolorystyki. Barwa bazowa nie powinna być dziełem przypadku. Warto postawić na barwę, która nam się podoba i będzie odpowiednia do charakteru danego miejsca. Następnym etapem będzie "zabawa" odcieniami. Istotną rolę ogrywają tu materiały. Nie należy bać się sięgania po różnorodne tekstury, zestawianie powierzchni matowych z błyszczącymi, polerowanych ze strukturalnymi.

Przykładowo, jeśli zdecydujemy się na bazowy kolor, na przykład szarość lub brąz, zaczynamy od pomalowania nim ścian, a następnie dobieramy kolorystycznie i materiałowo resztę elementów - meble, tekstylia, dekoracje. Operując właśnie odcieniami szarości lub brązu. Dopełnieniem całości jest oświetlenie, które wydobywa tony, tworząc głębię.