Obecna wystawa „Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a" odbywająca się Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego - Królikarni ukazuje twórczość wybranych artystek, głównie rzeźbiarek, ale nie tylko. Wydarzenie przybliża ich związki ze sztuką francuskiego mistrza Antoine Bourdelle’a, poszukiwania własnej, indywidualnej drogi, różnorodność form, materiałów i tematów. Ekspozycję wzbogacą fotografie archiwalne i dokumenty.
„Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a" to druga wystawa z cyklu (pierwsza to "Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku") realizowanego we współpracy z Musée Rodin w Paryżu, Musée Camille Claudel w Nogent-sur-Seine i Musée Antoine Bourdelle w Paryżu.
Od początku XX wieku w Polsce zainteresowanie rzeźbiarstwem wśród kobiet rosło, mimo iż na tamte czasy uchodziło raczej za dyscyplinę męską. Nie sposób nie poruszyć tu kwestii związanej z kształceniem. Kobiety mogły podejmować studia artystyczne w Warszawie od 1904, zaś w Krakowie od 1920. Wcześniej mogły się pobierać naukę tylko w prywatnych szkołach oraz pracowniach artystów. To przyczyniło się do poszukiwania przez nie możliwości kształcenia poza granicami naszego kraju, a Paryż pełnił rolę artystycznej stolicy świata. Osobowością, która przyciągała wiele polskich artystek, był Antoine Bourdelle, profesor Académie de la Grande Chaumière. Był on dla Polaków postacią ważną - nauczycielem wielu wybitnych polskich artystek, a także twórcą pomnika Adama Mickiewicza w Paryżu.
Wystawa ukazuje życie i twórczość wybitnych artystek, które pod okiem mistrza Antoine’a Bourdelle’a budowały własną artystyczną tożsamość. Wydarzenie odbywa się od 9 maja do 26 października 2025 r. w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego - Królikarni.