kosztorys
-
Koszty budowy: zwykle wyższe niż zakładane
Dla ponad połowy inwestorów, którzy w ub.r. stawiali domy, ostateczne koszty budowy okazały się wyższe niż zakładane - nawet do 25 procent. Wynika z tego, że przystępując do spełnienia marzeń o własnej posesji, należy przygotować pewną rezerwę środków.
-
Ile kosztuje dziś budowa małego, taniego domu?
Biorąc za punkt wyjścia projekt ?Domu w zielistkach?, przedstawiamy zestawienie kosztów budowy domu do 120 m², opracowane na podstawie cennika SEKOCENBUD na III kwartał 2016 r.
-
Jak obniżyć koszty ogrodu - kilka sposobów na tani ogród
Ogród wcale nie jest tanim przedsięwzięciem, ale daje mnóstwo radości, satysfakcji i relaksu. Jak założyć ciekawy ogród i nie zbankrutować? Oto kilka cennych wskazówek.
-
Polak buduje tradycyjnie [RAPORT]
Stawianie domu rozpoczynają zwykle osoby 30-, 40-letnie, najczęstszym tego powodem jest chęć spełnienia marzeń, domy są średniej wielkości i powstają raczej na wsi, za nie więcej niż pół miliona złotych - wynika z badań portalu Oferteo.pl, podsumowujących ubiegłoroczne budowlane preferencje Polaków.
-
Gotowe projekty domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. złotych [WYBÓR REDAKCJI]
Przez cały rok w miesięczniku "Ładny Dom" pokazujemy najlepsze, najciekawsze i najładniejsze projekty z ofert polskich pracowni architektonicznych. W tym zestawieniu przestawiamy wybrane gotowe projekty domów, których koszt budowy netto nie przekracza 200 tys. zł. To ekonomiczne budynki o powierzchni nie większej niż 150 metrów kw. Zapraszamy do głosowania na najbardziej udany projekt!
-
Najtańsze sposoby na budowę domu
Niepewne czasy zmuszają wielu inwestorów do poszukiwania oszczędności. Coraz częściej pojawiają się pytania - jak ograniczyć koszt budowy? Czy tania budowa domu jest w ogóle możliwa? Istnieje kilka prostych sposobów, które dadzą inwestorowi na konkretne oszczędności.
-
Dom prefabrykowany dla rodziny. Ile kosztuje dom prefabrykowany?
Dom blisko pracy i jednocześnie blisko natury to prawdziwe marzenie. Tej rodzinie udało się je zrealizować. Ich dom powstał nad jeziorem, z dala od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie na tyle blisko, żeby codzienne dojazdy nie zamieniały się w koszmar.
-
Ile faktycznie kosztuje umeblowanie salonu? Sprawdzamy
Największym kosztem związanym z aranżacją salonu jest oczywiście jego umeblowanie. Sprawdzamy, ile faktycznie kosztuje zakup nowych mebli do tego pokoju.
-
Dom do 300 tysięcy zł: marzenie czy rzeczywistość?
Wielu inwestorów zastanawia się, jaki jest minimalny koszt budowy domu jednorodzinnego. Bez wątpienia to kosztowna inwestycja, ale jakimi konkretnie środkami finansowymi trzeba dysponować? Czy można wybudować dom mając do dyspozycji "zaledwie" 300 tysięcy złotych?
-
Dom za cenę mieszkania: czy to możliwe?
Własny dom pod miastem jest marzeniem wielu rodzin. Świadczy o tym duża popularność budynków znajdujących się w niewielkiej odległości od większych aglomeracji miejskich. Niektórzy analitycy twierdzą, że dom pod miastem może kosztować tyle samo co mieszkanie w centrum. Czy to naprawdę możliwe? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
-
Budowa systemem gospodarczym - czy to się opłaca?
Każdy dom możemy zbudować systemem gospodarczym bądź zleconym. Szacuje się, że niemal 50 proc. domów jednorodzinnych powstających w Polsce wykonuje się systemem gospodarczym. Z czego wynika taka popularność tego rozwiązania? Jakie są potencjalne oszczędności? I na co należy zwracać szczególną uwagę?
-
Ile kosztują poszczególne etapy budowy domu
Właściwe rozplanowanie harmonogramu budowy zależy między innymi od środków finansowych, jakimi dysponujemy. Te zaś potrzebne będą w różnej wysokości, zależnie od kolejnego etapu wznoszenia domu.
-
Ile kosztuje budowa domu
Budowanie domu jak najmniejszym kosztem wcale nie jest rozwiązaniem oszczędnym. Tanie materiały zwykle nie są trwałe, a rozbiórka i budowa od nowa dzieła okazyjnego wykonawcy kosztuje o wiele więcej niż jego wynagrodzenie. Tylko dzięki mądrym decyzjom budowlanym możemy wydać mniej i mieć z tego pożytek.
-
Zanim zaczniesz budowę
Jak wygląda sytuacja na rynku materiałów budowlanych i wykonawców na przełomie roku?
-
Kosztorys i harmonogram budowy
Budowa domu jest dużym przedsięwzięciem finansowym i wymaga ogromnego zaangażowania od przyszłego właściciela nieruchomości. Zdobycie odpowiedniego finansowania inwestycji, zatrudnienie wykonawców i kierownika budowy, to najważniejsze obowiązki inwestora. Aby właściwie zaplanować wydatki, dostawy materiałów budowlanych i kontrolę poszczególnych etapów budowy domu, warto wykonać harmonogram robót budowlanych i kosztorys budowy.