kosztorys

 • Koszty budowy: zwykle wyższe niż zakładane

  Koszty budowy: zwykle wyższe niż zakładane

  Dla ponad połowy inwestorów, którzy w ub.r. stawiali domy, ostateczne koszty budowy okazały się wyższe niż zakładane - nawet do 25 procent. Wynika z tego, że przystępując do spełnienia marzeń o własnej posesji, należy przygotować pewną rezerwę środków.

 • Ile kosztuje dziś budowa małego, taniego domu?

  Ile kosztuje dziś budowa małego, taniego domu?

  Biorąc za punkt wyjścia projekt ?Domu w zielistkach?, przedstawiamy zestawienie kosztów budowy domu do 120 m², opracowane na podstawie cennika SEKOCENBUD na III kwartał 2016 r.

 • Jak obniżyć koszty ogrodu - kilka sposobów na tani ogród

  Jak obniżyć koszty ogrodu - kilka sposobów na tani ogród

  Ogród wcale nie jest tanim przedsięwzięciem, ale daje mnóstwo radości, satysfakcji i relaksu. Jak założyć ciekawy ogród i nie zbankrutować? Oto kilka cennych wskazówek.

 • Polak buduje tradycyjnie [RAPORT]

  Polak buduje tradycyjnie [RAPORT]

  Stawianie domu rozpoczynają zwykle osoby 30-, 40-letnie, najczęstszym tego powodem jest chęć spełnienia marzeń, domy są średniej wielkości i powstają raczej na wsi, za nie więcej niż pół miliona złotych - wynika z badań portalu Oferteo.pl, podsumowujących ubiegłoroczne budowlane preferencje Polaków.

 • Gotowe projekty domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. złotych [WYBÓR REDAKCJI]

  Gotowe projekty domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. złotych [WYBÓR REDAKCJI]

  Przez cały rok w miesięczniku "Ładny Dom" pokazujemy najlepsze, najciekawsze i najładniejsze projekty z ofert polskich pracowni architektonicznych. W tym zestawieniu przestawiamy wybrane gotowe projekty domów, których koszt budowy netto nie przekracza 200 tys. zł. To ekonomiczne budynki o powierzchni nie większej niż 150 metrów kw. Zapraszamy do głosowania na najbardziej udany projekt!

 • Najtańsze sposoby na budowę domu

  Najtańsze sposoby na budowę domu

  Niepewne czasy zmuszają wielu inwestorów do poszukiwania oszczędności. Coraz częściej pojawiają się pytania - jak ograniczyć koszt budowy? Czy tania budowa domu jest w ogóle możliwa? Istnieje kilka prostych sposobów, które dadzą inwestorowi na konkretne oszczędności.

 • Dom prefabrykowany dla rodziny. Ile kosztuje dom prefabrykowany?

  Dom prefabrykowany dla rodziny. Ile kosztuje dom prefabrykowany?

  Dom blisko pracy i jednocześnie blisko natury to prawdziwe marzenie. Tej rodzinie udało się je zrealizować. Ich dom powstał nad jeziorem, z dala od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie na tyle blisko, żeby codzienne dojazdy nie zamieniały się w koszmar.

 • Ile faktycznie kosztuje umeblowanie salonu? Sprawdzamy

  Ile faktycznie kosztuje umeblowanie salonu? Sprawdzamy

  Największym kosztem związanym z aranżacją salonu jest oczywiście jego umeblowanie. Sprawdzamy, ile faktycznie kosztuje zakup nowych mebli do tego pokoju.

 • Dom do 300 tysięcy zł: marzenie czy rzeczywistość?

  Dom do 300 tysięcy zł: marzenie czy rzeczywistość?

  Wielu inwestorów zastanawia się, jaki jest minimalny koszt budowy domu jednorodzinnego. Bez wątpienia to kosztowna inwestycja, ale jakimi konkretnie środkami finansowymi trzeba dysponować? Czy można wybudować dom mając do dyspozycji "zaledwie" 300 tysięcy złotych?

 • Dom za cenę mieszkania: czy to możliwe?

  Dom za cenę mieszkania: czy to możliwe?

  Własny dom pod miastem jest marzeniem wielu rodzin. Świadczy o tym duża popularność budynków znajdujących się w niewielkiej odległości od większych aglomeracji miejskich. Niektórzy analitycy twierdzą, że dom pod miastem może kosztować tyle samo co mieszkanie w centrum. Czy to naprawdę możliwe? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

 • Budowa systemem gospodarczym - czy to się opłaca?

  Budowa systemem gospodarczym - czy to się opłaca?

  Każdy dom możemy zbudować systemem gospodarczym bądź zleconym. Szacuje się, że niemal 50 proc. domów jednorodzinnych powstających w Polsce wykonuje się systemem gospodarczym. Z czego wynika taka popularność tego rozwiązania? Jakie są potencjalne oszczędności? I na co należy zwracać szczególną uwagę?

 • Ile kosztują poszczególne etapy budowy domu

  Ile kosztują poszczególne etapy budowy domu

  Właściwe rozplanowanie harmonogramu budowy zależy między innymi od środków finansowych, jakimi dysponujemy. Te zaś potrzebne będą w różnej wysokości, zależnie od kolejnego etapu wznoszenia domu.

 • Ile kosztuje budowa domu

  Ile kosztuje budowa domu

  Budowanie domu jak najmniejszym kosztem wcale nie jest rozwiązaniem oszczędnym. Tanie materiały zwykle nie są trwałe, a rozbiórka i budowa od nowa dzieła okazyjnego wykonawcy kosztuje o wiele więcej niż jego wynagrodzenie. Tylko dzięki mądrym decyzjom budowlanym możemy wydać mniej i mieć z tego pożytek.

 • Zanim zaczniesz budowę

  Zanim zaczniesz budowę

  Jak wygląda sytuacja na rynku materiałów budowlanych i wykonawców na przełomie roku?

 • Kosztorys i harmonogram budowy

  Kosztorys i harmonogram budowy

  Budowa domu jest dużym przedsięwzięciem finansowym i wymaga ogromnego zaangażowania od przyszłego właściciela nieruchomości. Zdobycie odpowiedniego finansowania inwestycji, zatrudnienie wykonawców i kierownika budowy, to najważniejsze obowiązki inwestora. Aby właściwie zaplanować wydatki, dostawy materiałów budowlanych i kontrolę poszczególnych etapów budowy domu, warto wykonać harmonogram robót budowlanych i kosztorys budowy.

Więcej o:

kosztorys

 • Kosztorys i harmonogram budowy

  Budowa domu, to złożony proces, który wymaga dokładnego rozplanowania działań i środków finansowych, by dodatkowe koszty nie przekroczyły wygospodarowanego budżetu na budowę domu. Dokładny kosztorys ogranicza ryzyko finansowe w trakcie inwestycji oraz realizację budowy domu w

 • Koszt remontu łazienki - zobacz przykładowy kosztorys

  użytkowników. Przy remoncie łazienki warto uwzględnić także jej modernizację w planowanym kosztorysie. Koszt modernizacji łazienki o powierzchni 5m2 będzie stosunkowo niewielki. Przed remontem warto zatrudnić odpowiednich fachowców w celu sprawdzenia jej stanu oraz otrzymać zgodę na korzystanie z

 • Montaż okna dachowego krok po kroku

  spędzania czasu miejsce. Jak zamontować okna dachowe? Montaż okna dachowego trzeba uwzględnić już na etapie projektu. W kosztorysie poza samym kosztem okien do domu, powinno się ująć to, ile kosztuje wstawienie okna z obróbką. W ten sposób lepiej zaplanujemy kolejne kroki, np. wybór rozmiaru czy konkretnego

 • Błędy przy wykonaniu instalacji fotowoltaicznej

  stałego i przemiennego, a także kalkulację uzysków dla danej lokalizacji.Takie elementy powinny się znaleźć już w kosztorysie do oferty. Zły kąt ustawienia paneli Kąt i azymut ustawienia paneli fotowoltaicznych ma również bardzo duże znaczenie. W naszych szerokościach geograficznych za optymalną uznaje

 • Tani remont mieszkania - zobacz jakie to proste. Poznaj kilka cennych wskazówek

  budżet jest mocno ograniczony, warto skupić się na pracach, które z powodzeniem możesz wykonać na własną rękę. Tani remont mieszkania jest możliwy, jeśli skorzystasz z darmowych kalkulatorów do kosztorysu, które są dostępne na stronach internetowych.Dzięki nim określisz, jaka kwota będzie ci potrzebna na

 • Kuchnia IKEA - aranżacje, projektowanie, cena i promocje

  ). Klikamy "Zaprojektuj moją kuchnię" i po chwili otrzymujemy propozycję rozmieszczenia szafek kuchennych i sprzętów AGD w naszej kuchni - w wersjach 2D i 3D. Co ciekawe, zaproponowany projekt kuchni IKEA zawiera również ogólny kosztorys (wersję z AGD i bez). Zanim jednak zaczniemy naszą zabawę w

 • Wyjątkowe wnętrze mojego mieszkania

  zmiany - stolarz ma tego pełną świadomość - ale przynajmniej będzie jakiś punkt zaczepienia na początek. KROK 3 - kosztorys i kontrola kosztów W czasie, gdy projektant opracowuje pomysły na aranżację wnętrz naszego mieszkania, nie powinniśmy siedzieć z założonymi rękami. Architekt z pewnością na początku

 • Budowa domu: planowanie pokrycia dachowego

  materiał musi się obronić na każdym z nich. Bywa i tak, że w trakcie zaawansowanych prac, potrzebna jest optymalizacja początkowych założeń,ponieważ kosztorys wykonawcy przekracza znacznie początkowy budżet. Bywa, że zastosowany materiał ma ukryte ograniczenia, które wymusza nowoczesna bryła budynku