Lampa ma w aranżacji przypisane konkretne funkcje - ma oświetlać wnętrze, kiedy za oknami robi się ciemno, ale i tworzyć klimat w mieszkaniu. Odpowiednio dobrane lampy pomogą zbudować przytulną atmosferę w salonie, uprzyjemnić rodzinny posiłek w jadalni, doświetlić miejsce do nauki w pokoju dziecka czy stworzyć intymny klimat w sypialni.

Lampy sufitowe

Lampy sufitowe - takiego określenia używamy w stosunku do opraw oświetleniowych przylegających do sufitu. Lampa sufitowa sprawdza się najlepiej w pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka, gdzie lampa wisząca mogłaby przeszkadzać. Lampy do kuchni w formie zwisów mogłyby uniemożliwiać otwieranie górnych szafek - warto wziąć to pod uwagę przy projektowaniu zabudowy meblowej. Oświetlenie sufitowe często stosujemy jako tzw. oczka ledowe w suficie podwieszanym - to rozwiązanie pozwala na umieszczenie wielu punktów w różnych miejscach, dzięki czemu całe pomieszczenie jest świetnie doświetlone.

Lampy wiszące

Kiedy wybieramy lampy do salonu, najczęściej decydujemy się na lampy wiszące. Tak popularny kiedyś żyrandol do salonu przybrał nowoczesną formę i znacznie różni się od tego, co pamiętamy z domu naszych rodziców. Produkowane obecnie lampy wiszące potrafią stać się prawdziwa ozdobą wnętrza - występują też w tak wielu kształtach i wykończeniach, że bez problemu dopasujemy model odpowiedni do aranżacji naszego mieszkania.

Lampy stojące

Lampa stojąca nie jest obowiązkowym elementem wystroju, ale warto umieścić ją w salonie obok kanapy lub w narożniku pokoju. Subtelne światło, jakie daje lampa podłogowa, sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje przyjemny klimat do odpoczynku i oglądania tv. Często wybierana jest do salonu lampa Ikea - ze względu na formę pozwalającą dopasować produkty tej marki do wnętrz w różnych stylach, ale również z powodu przystępnych cen. Abażur w lampach podłogowych można wymienić kiedy nam się znudzi, dzięki czemu niskim kosztem uzyskamy nową dekorację wnętrza. Lampy do sypialni również mogą być stojące - warto jednak pamiętać, by nie umieszczać ich zbyt blisko łóżka - światło będzie nam wtedy świeciło prosto w oczy, gdy będziemy w pozycji leżącej.

Lampy łazienkowe

Kinkiet łazienkowy sprawdzi się nad lustrem - a jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie dwóch kinkietów po obu stronach lustra. Lampy w łazience spełniają również rolę dekoracyjną, ale w niewielkim pomieszczeniu musimy uważać z dobieraniem opraw - zbyt duża przytłoczy wnętrze i sprawi, że optycznie stanie się ono jeszcze mniejsze. Lepiej postawić na lampy w mniejszych rozmiarach - a akcent dekoracyjny położyć na ścianach - dosłownie, bo w postaci ozdobnych płytek.

Lampy ogrodowe

Jeśli mamy ogród - lub nawet ogródek działkowy, nie możemy zapomnieć o lampach ogrodowych. Oświetlenie zewnętrzne jest ważne ze względów bezpieczeństwa, ale nie mniej istotny jest aspekt dekoracyjny. Kinkiet zewnętrzny podkreśli boniowanie na elewacji, a lampy wiszące na tarasie umożliwią organizowanie wieczornych przyjęć na świeżym powietrzu.

Zobacz także:

Wzornictwo Wystrój wnętrz Polski design Dodatki Trendy Akcesoria Wzory Design Lampy

lampa