polscy projektanci
-
"Luksusowe meble stalowe to szczyt dobrego stylu i wyczucia estetyki". Te wykonano dla prezydenta
"Skoro z tego niezniszczalnego materiału można było zrobić kierownicę, to dlaczego nie wykorzystać go do produkcji mebli?" - mówił Marcel Breuer o niklowanych rurkach, które okazały się hitem w produkcji różnych mebli w latach 20. XIX wieku. Stały się wyraźną inspiracją również dla polskich projektantów. W Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle ozdobiły wszystkie wnętrza i nadały im nowego szyku.
-
Design dla dzieci - alternatywny czy tradycyjny? Projektanci mają różne wizje
"Zauważyłam, że młodzi rodzice coraz częściej interesują się alternatywnymi metodami zabawy swoich dzieci". Czy tylko takie projekty dla najmłodszych są teraz top? Przedstawiamy najlepsze prace, które docenili eksperci designerskich konkursów, między innymi Red Dot i Make Me.
-
Najładniejsze sofy i narożniki od polskich designerów: "Są tak wygodne, jak obiecuje ich wygląd"
"Sofa ma otulić i zaprosić do odpoczynku. Warto podkreślić, że każdy pojedynczy moduł może funkcjonować osobno. Łącząc je ze sobą, można tworzyć rozległe, otwarte układy, dopasowane do danych przestrzeni". Oto propozycje najładniejszych mebli wypoczynkowych od polskich projektantów.
-
Mediolańskie targi: "To był dla nas ogromny sukces". Mamy nowe trendy
Mediolańskie targi Salone del Mobile od lat wyznaczają światowe trendy wnętrzarskie. Tak było również w 2022 roku. Polacy także nie zawiedli. "To był dla nas ogromny sukces. W tym roku pokazaliśmy bardzo dużo nowości". To niebanalne, stylowe i ekologiczne projekty, które zostały opracowane i stworzone z myślą nie tylko o wnętrzach, ale też naszym środowisku.
-
"Nawiązanie do tradycji, elegancki detal i humorystyczne walory". O ceramice z nagrodami w 2022 roku
Jest koło, romb, kwadrat, geometryczne wariacje, nawiązanie do dobrej tradycji, odrobina humorystycznych walorów, ekologiczne podejście. Polska ceramika z sukcesem łączy tradycyjne wzornictwo z nowymi trendami. Oto najnowsze nagrodzone projekty polskich artystów.
-
"Proste linie i kąty wprowadzają niepokój". Design "Must have 2022" jest inny
"Nasze domy, mieszkania i wyposażenie oparte są na prostych liniach, kątach i symetrii. Takie otoczenie jest dla człowieka nienaturalne, wprowadza niepokój i jest męczące dla mózgu. Design o obłych, organicznych kształtach sprawia, że wnętrza są łagodniejsze w odbiorze, wprowadzają harmonię". Właśnie takie projekty znalazły się wśród prac, które nagrodzono znakiem jakości "Must have 2022". Oto wybrany przez nas najlepszy polski design tego roku.
-
W którą stronę podąża polski design? O projektach "Make me!"
Ceramika, która chłodzi miasto, naczynia z gliny miejskiej, stołki biurowe pobudzające ciało do aktywności, boja ratownicza współpracująca z dronem, przenośna lampa solarna - co jeszcze projektują polscy designerzy, w którą stronę podąża polskie wzornictwo? Razem z Łódź Design Festival przyglądamy się wizjom polskich projektantów i przedstawiamy finałowe projekty konkursu "Make me!".
-
"Pisanki, wycinanki, hafty wydawały się skazane na muzealne gabloty". Jednak tak nie jest
"Wycinanki, hafty, papieroplastyka, ceramika tradycyjna czy nawet wyroby kowalskie - jeszcze przed kilkunastoma laty wydawały się skazane na muzealne gabloty" - jednak tak nie jest, dziś polskie rękodzieło zaczęliśmy doceniać bardziej niż kiedykolwiek. Mamy kolorowe, ręcznie tworzone wielkanocne dekoracje, które nawiązują do tradycji, a jednocześnie wpisują się we współczesne trendy wnętrzarskie. Odnajdą się w różnych aranżacjach.
-
Włocławki miały nie tylko kwiatowe, lecz także ludowe wzory. Kultowy fajans powraca
Nieprzerwanie produkowano je od 1873 roku. Gdy pojechały na wystawę do Brukseli, już nie wróciły. Belgowie wszystko wykupili. W latach 90. na chwilę zostały zapomniane, bo stały się synonimem PRL-u. Dziś kultowe Włocławki ponownie święcą triumfy i są obiektem kolekcjonerskich poszukiwań. Zwłaszcza te kobaltowe, brązowe oraz z ludowymi wzorami. Są znakiem rozpoznawczym włocławskiego fajansu.
-
"Make art, not war" - sztuka też może pomóc. Artyści są solidarni z Ukrainą
Polscy artyści, architekci, projektanci także solidaryzują się z Ukrainą. "Pokój jest dobrem należnym każdemu człowiekowi i liczymy, że szybko wróci również w Ukrainie" - wyrażają nadzieję, którą starają się podtrzymywać m.in. z pomocą sztuki ulicznej, organizując specjalne wystawy czy projektując praktyczne rozwiązania dla uchodźców.
-
"Wzornictwo, które łączy minimalizm formy z wyszukanym detalem": trendy 2022
Minimalizm króluje we wnętrzach od lat, ale dziś to nie tylko meble w zabudowie wykonane z płyty wiórowej czy MDF. Świetnej jakości oświetlenie, meble, dodatki o prostej, subtelnej, ale niebanalnej formie, w różnorodnych kolorach tworzą polskie marki. Przedstawiamy trzy z nich.
-
Tych mebli nie kupisz w sieciówkach. Polscy designerzy celują w prostotę i minimalizm
Wydrążony pień drzewa z półkami brzmi kuriozalnie, ale wygląda za to świetnie. Łukowe siedzisko nawiązujące do renesansowego fotela Dantego oraz inne meble, które popularne były w Europie w XVII i XVII wieku, tworzą dziś polscy designerzy. Ich formę zminimalizowali i unowocześnili dekoracyjnymi elementami z mosiądzu, kamienia świętokrzyskiego czy wełny tomaszowskiej. Zaskakują piękną linią wzorniczą. To "design, który skupia się na ludzkiej duchowości".
-
"Moje formy to skóry, które zdejmuję, znacząc etapy mojej drogi". Dziś są warte 18 mln zł
Ta rzeźba może stać się najcenniejszym dziełem sztuki w Polsce - jej wartość szacuje się na 12-18 milionów złotych. "Tłum III" stworzyła jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek - Magdalena Abakanowicz. To dzięki niej polska sztuka została zauważona poza granicami kraju, prezentując się niekonwencjonalnie i refleksyjnie.
-
"Fundamentem rzeczy większych jest to, co niepozorne". O designie inspirowanym Bałtykiem
Krzesło przypominające nadmorskie wydmy, system meblowy inspirowany masztem z żaglem, lusterka osadzone na drewnianych pieńkach. Polscy projektanci mają sporo pomysłów na wykorzystanie nadmorskiego klimatu w designie. Przedstawiamy ich niebanalne projekty.
-
"Mamy szczęście, bo lubimy to, co robimy". O obiecujących polskich markach
Polski design nie jest nudny, ale za to bardzo różnorodny. Te cztery marki, które tworzą meble i akcesoria do wnętrz, mają sporo do zaproponowania. Skrupulatnie realizują też plan biznesowy, który działa i zbliża je do wejścia na rynki zagraniczne. Zobaczcie, jak zapracowały na swój sukces i na jakie formy mebli postawiły.
-
Polski design, który leczy. Ta wzornicza wizja ma przyszłość
Design może być piękny, praktyczny, ale również prozdrowotny. Projekty Anny Gwiazdy zwracają uwagę na zaspokajanie emocjonalnych potrzeb człowieka, przy pomocy mądrze zaprojektowanego produktu. Do tej pory udało jej się stworzyć kilka zabawek, które pomagają w leczeniu traumy i rozwijają empatię u dzieci. Jest również wzornictwo, które przydaje się maluchom i dorosłym w codziennym użytkowaniu. Ta wizja produktów ma przyszłość.
-
Polacy nawet z sosny potrafią stworzyć ekskluzywny design. Stoły to ich specjalność
Z polskiego stołu drewnianego możemy być naprawdę dumni. Prostą i trwałą formą, wykonany bez formuły "szybciej, prościej, taniej" zachwyca od lat. Poznajcie hity od polskich projektantów.
-
Polski design w stylu vintage
Dobre, polskie wzornictwo w stylu vintage to zjawisko warte odnotowania. Przedstawiamy najciekawsze propozycje mebli utrzymanych w stylistyce lat 50. i 60.
-
Polscy designerzy projektują dla IKEA PS 2014
Po raz pierwsze prace polskich projektantów znalazły się w kolekcji IKEA PS. To najbardziej designerska linia szwedzkiej marki.