Wymyślił szybki sposób na malowanie pisanek [Video]

Za pomocą Eggbota możesz nanieść na jajko wzór jaki tylko sobie wymarzysz. Prócz samej maszyny i szczypty wyobraźni potrzebujesz tylko opakowania kolorowych flamastrów

Na pomysł Eggbota wpadł Bruce Shapiro, amerykański wynalazca i artysta w jednym, którego od zawsze coś ciągnęło, by najnowsze zdobycze techniki przekuwać w zaskakujące instalacje artystyczne. W Polsce Shapiro jest znany m.in. ze swojego eksponatu pt. "Pipedream" , który został przez autora osobiście zamontowany w stołecznym Centrum Nauki Kopernik.

- To była wiosna, właśnie zaczynałem jeden z pierwszych eksperymentów z silnikami sterowanymi z poziomu komputera. Równocześnie obiecałem dwóm moim malutkim wówczas dzieciom pomoc w kolorowaniu pisanek na Wielkanoc, która zbliżała się wielkimi krokami - opowiada serwisowi Metrocafe.pl Bruce Shapiro .

- Niestety nikt nie był zainteresowany demonstracją mojej maszyny, więc musiałem główkować co tu zrobić, by wzbudzić zainteresowanie pokazując jej praktyczne możliwości. Wtedy wpadłem na pomysł by ją przerobić tak, by z poziomu komputera można było malować pisanki - wspomina.

W ten sposób w 1990 roku powstał prototyp Eggbota. Od tego czasu maszyna zdążyła przejść sporo modyfikacji i ulepszeń a także wejść do produkcji (gdzie go możesz kupić i za ile? - info znajdziesz na dole) i zyskała też spore grono fanów na całym świecie, którzy robią za jej pomocą istne cuda.

 
 

Działanie Egg-bota jest banalnie proste. W specjalnym - co ważne darmowym - programie graficznym projektujesz wzór, który chcesz nanieść na jajko, jajo mocujesz w sercu robota, łączysz go z komputerem za pomocą kabla USB i naciskasz "enter". Do malowania służą ruchome głowice, które użytkownik wyposaża w kolorowe flamastry lub cienkopisy. Sam obiekt w trakcie malowania jest w ciągłym ruchu, co zapewnia mu zestaw silniczków krokowych.

Co ważne robot może być przydatnym domowym narzędziem nie tylko w okresie Wiielkanocy, bo nadaje się nie tylko do malowania jajek. Można go użyć do ozdabiania wszelkich kragłych powierzchni o średnicy ok. 3-10 cm, jak np.:

>> bombki choinkowe :

 

>> żarówki :

 

>> małe piłeczki :, np. do bilarda

 

>> kieliszki do wina, szklanki ; co ciekawe po wprowadzeniu modyfikacji Eggbot potrafi nawet spersonalizować zastawę zamieniając się w domowe narzędzie do grawerowania :

 

Cena zestawu do malowania małych obiektów waha się od 199 dol. do 251 dol .

Chcesz zająć się sprzedażą Eggbotów na terenie Polski? Do dzieła

Choć sposób działania urządzenia został już dość precyzyjnie opisany w wielu zagranicznych magazynach dla konstruktorów, niestety nigdzie nie znaleźliśmy dość podstawowej informacji: jak przygotować jajko do "eggbotowania"? Postanowiliśmy więc podpytać o to szefową firmy Evil Mad Scientist, która zajmuje się obecnie produkcją Eggbotów.

Metrocafe.pl: Powinniśmy jajka ugotować przed malowaniem w Eggbocie?

 

Lenore M. Edman, założycielka Evil Mad Scientist: - Zwykle używamy do malowania surowych jaj, możemy usunąć wnętrze, ale nie jest to konieczne. Za pomocą Eggbota można także malować jaja na twardo, trzeba jednak pamiętać, że jeżeli zechcemy jajo skonsumować, trzeba będzie niestety stłuc skorupkę.

Co z malowaniem paznokci?

 

- Niestety, choć za pomocą Eggbota można malować wiele sferycznych przedmiotów, nie jest możliwe malowanie tym sposobem paznokci.

Kim są nabywcy waszych urządzeń?

 

- Do tej pory sprzedaliśmy ich już kilka tysięcy. Najczęściej wykorzystują je artyści zajmujący się malowaniem jajek, ale też kluby inżynierskie, hobbiści, biblioteki dla których Eggboty są ciekawym uzupełnieniem oferty dostępnej w makerspace'ach. Eggboty są też często używane jako narzędzie dydaktyczne przy zgłębianiu wiedzy nt. komputerowego sterowania urządzeń.

Najbliższym Polski dystrybutorem urządzenia jest firma w Niemczech. Prócz nich, na terenie Europy, Eggbota można jeszcze nabyć za pośrednictwem jednego z holenderskich sklepów internetowych. Co z Polską?

 

- Z chęcią przywitamy nowych dystrybutorów międzynarodowych. Chętni do nawiązania z nami współpracy w tym zakresie mogą kontaktować się z nami przez stronę Evilmadscientist.com.

Więcej informacji o kolejnych wcieleniach produktu znajdziesz na serwisie firmy Evil Mad Science Laboratories , która zajmuje się produkcją Eggbotów, a o innych pomysłach samego autora na jego stronie internetowej www. Taomc.com .

Więcej o:
Copyright © Agora SA